Masaż brzucha powinno się wykonywać po upływie trzech miesięcy. Należy także konsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże, aby upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

W trakcie masażu nie wykonujemy ugniatania, masaż przeprowadzany jest delikatnie i spokojnie za pomocą głaskania oraz rozcierania. Pozycja zabiegowa: leżenie na plecach, masażysta przyjmuje pozycję boczną względem osoby masowanej. Następnie osoba masująca przykłada obie dłonie do brzucha i rozprowadza oliwkę na całą jego powierzchnię. Nie odrywając dłoni od ciała wykonujemy głaskanie w prawą stronę, zgodnie ze wskazówkami zegarka, od obwodu w kierunku pępka. Ruchy wykonujemy spiralnie z obwodu zmniejszając ruchy spiralnie do pępka i wracając od pępka do obwodu z kolei zwiększając ruchy spiralnie. Zabieg ten powtarzamy sześć razy. W dalszym ciągu przechodzimy do delikatnego rozcierania ruchami kulisto-posuwistymi, w tym samym kierunku, jak było omówione wyżej (też po sześć razy).

Masaż ten można również wykonać obiema dłońmi naprzemiennie. Lewą dłoń przykładamy wówczas do brzucha, prowadząc ruch głaskania w prawą stronę, natomiast prawa dłoń znajduje się po przeciwnej stronie w stosunku do lewej i wykonuje ruch w tym samym kierunku, zataczając koła. Kiedy obie ręce się krzyżują, prawą dłoń odrywamy, aby lewą można było przepuścić i opuszczamy ją z powrotem, by kontynuować masaż. Czynność powtarzamy po sześć razy. Następnie przechodzimy do rozcierania, wykonując kuliste ruchy, jak wyżej (po sześć razy).

Masaż można zakończyć przegłaskaniem całej powierzchni brzucha jeszcze raz.

Uwaga!

Jeżeli nie byłoby w pobliżu osoby, która mogłaby przeprowadzić masaż, w takim wypadku można podjąć się automasażu. Należy przyjąć pozycję siedzącą tak, aby było wygodnie i wykonać te same ruchy, jak było to opisane powyżej.

Próbowałyście masażu brzuszka? Przyniósł pożądane efekty? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak masować kanał łzowy?
Następny artykułJak masować brodawki przed porodem?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here