Prawidłowa wydzielina stanowi ochronę pochwy przed zarazkami, dodatkowo nawilżając ją i oczyszczając. Upławy są wydzieliną nieprawidłową, odbiegającą od naturalnej pod względem koloru, konsystencji i zapachu. Przyjmują najczęściej postać grudek, pienią się, mogą być podbarwione krwią lub barwy żółtej, szarej, a nawet zielonkawej. O ich stanie chorobowym decyduje też zapach – ostry, bardzo nieprzyjemny. Kobiecie dokucza często uporczywe swędzenie, a wręcz pieczenie miejsc intymnych, niekiedy nawet ból w podbrzuszu i podwyższona temperatura ciała. Stany zapalne pochwy należy wyleczyć przed planowaną ciążą, gdy natomiast dojdzie do nich już w trakcie ciąży, bezwzględnie należy rozpocząć przeciwdziałanie. Utrzymujący się stan zapalny może skutkować powikłaniami w ciąży, między innymi zakażeniem jaja płodowego (w rezultacie finalnym poronieniem lub przedwczesnym porodem).

W sytuacji wystąpienia upławów ginekolog zawsze musi dociec ich przyczyny, aby rozpocząć prawidłowe leczenie. W większości przypadków winowajcą są drożdżaki Candida albicans. Do zakażenia dochodzi w drodze między innymi korzystania ze wspólnej toalety lub ręcznika z osobą zarażoną. Czynnikiem sprzyjającym jest wcześniejsza antykoncepcja doustna, antybiotykoterapia i cukrzyca. Wprawdzie upławy są białawe lub z delikatnym zabarwieniem żółtym, ale w formie serowatej. Towarzyszy im uporczywe swędzenie, zaczerwienie i obrzęknięte błony śluzowe. Leczenie obejmuje głównie aplikację leków przeciwgrzybicznych.

Innym źródłem upławów mogą być bakterie. U ciężarnych jest to zazwyczaj paciorkowiec Streptococcus agalactiae. W tym przypadku upławy przyjmują zabarwienie żółte, szarobiałe lub ropne. Może towarzyszyć im pieczenie. W 35.-36. tygodniu ciąży profilaktycznie wykonuje się posiew. Bakteria ta nie jest szkodliwa dla matki, ale może wywołać bardzo poważne powikłania u dziecka zarażonego w czasie porodu. Dramatycznym efektem u maleństwa jest sepsa. W związku z tym zarażonej kobiecie należy podać podczas porodu antybiotyk.

Uwaga!

Wcześniej podjęte leczenie obejmuje podanie miejscowego leku z antybiotykiem, czasami również doustnego. Ważne jest, aby ciężarna otrzymała jednocześnie preparat przeciwgrzybiczny do pochwy.

Macie/ miałyście problem z upławami w ciąży? Co powiedział lekarz? Jakie leczenie zalecił? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to znaczy „rodzić po ludzku”?
Następny artykułJak używać laktatora elektrycznego, ręcznego?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here