Do antyoksydantów zaliczamy: witaminę C, E, beta-karoten, jony selenu, magnezu i inne. Występują one w wielu produktach, także spożywczych, obok substancji, które same ulegają utlenieniu pod wpływem wielu czynników, m.in. światła. Antyoksydanty opóźniają utlenianie tych substancji lub całkiem je uniemożliwiają. Taki mechanizm działania wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym – przedłuża on czas trwałości wielu produktów.
Najważniejszą rolę antyoksydanty spełniają jednak w organizmie człowieka. Dla jego prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest równowaga pomiędzy substancjami o właściwościach utleniających a substancjami o właściwościach redukujących. Najważniejszą funkcją antyoksydantów jest ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to stan organizmu, w którym zostaje zaburzona równowaga między ilością produkowanych wolnych rodników a zwalczaniem ich przez antyoksydanty (mają one zdolność zwalczania, wymiatania wolnych rodników).
Wolne rodniki powodują poważne zniszczenia w organizmie człowieka – uszkadzają błony komórkowe, a także kwasy nukleinowe i białka, które wchodzą w skład wielu ważnych enzymów szlaków metabolicznych. Są one produkowane w każdej komórce podczas procesu oddychania.
Antyoksydanty neutralizują także skutki działania kancerogenów, tym samym chroniąc organizm przed rozwojem nowotworów. Opóźniają także proces starzenia się organizmu i zapobiegają wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych, do jakich należy m.in. choroba Alzheimera. Chronią one także wzrok, zmniejszają ryzyko degeneracji siatkówki czy zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Jak widzimy, pozytywne działanie antyoksydantów jest nieocenione. Zadbajmy więc o to, by dostarczać ich sobie jak najwięcej.
Uwaga!
Za poważny stan w organizmu, jakim jest stres oksydacyjny, odpowiada zanieczyszczenie środowiska, alkohol, palenie tytoniu, stany zapalne w organizmie, dieta uboga w antyoksydanty. Trwający dłużej stres oksydacyjny może doprowadzić do poważnych chorób, a nawet do śmierci!
Jesteście świadomi dobroczynnego działania antyoksydantów? Dbacie o to, żeby pojawiały się w Waszej diecie? Dajcie znać.