Dieta Antyoksydanty - co to, działanie, przykłady

Antyoksydanty – co to, działanie, przykłady

-

Do antyoksydantów zaliczamy: witaminę C, E, beta-karoten, jony selenu, magnezu i inne. Występują one w wielu produktach, także spożywczych, obok substancji, które same ulegają utlenieniu pod wpływem wielu czynników, m.in. światła. Antyoksydanty opóźniają utlenianie tych substancji lub całkiem je uniemożliwiają. Taki mechanizm działania wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym – przedłuża on czas trwałości wielu produktów.

Najważniejszą rolę antyoksydanty spełniają jednak w organizmie człowieka. Dla jego prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest równowaga pomiędzy substancjami o właściwościach utleniających a substancjami o właściwościach redukujących. Najważniejszą funkcją antyoksydantów jest ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to stan organizmu, w którym zostaje zaburzona równowaga między ilością produkowanych wolnych rodników a zwalczaniem ich przez antyoksydanty (mają one zdolność zwalczania, wymiatania wolnych rodników).

Wolne rodniki powodują poważne zniszczenia w organizmie człowieka – uszkadzają błony komórkowe, a także kwasy nukleinowe i białka, które wchodzą w skład wielu ważnych enzymów szlaków metabolicznych. Są one produkowane w każdej komórce podczas procesu oddychania.

Antyoksydanty neutralizują także skutki działania kancerogenów, tym samym chroniąc organizm przed rozwojem nowotworów. Opóźniają także proces starzenia się organizmu i zapobiegają wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych, do jakich należy m.in. choroba Alzheimera. Chronią one także wzrok, zmniejszają ryzyko degeneracji siatkówki czy zwyrodnienia plamki żółtej oka.

Jak widzimy, pozytywne działanie antyoksydantów jest nieocenione. Zadbajmy więc o to, by dostarczać ich sobie jak najwięcej.

Uwaga!

Za poważny stan w organizmu, jakim jest stres oksydacyjny, odpowiada zanieczyszczenie środowiska, alkohol, palenie tytoniu, stany zapalne w organizmie, dieta uboga w antyoksydanty. Trwający dłużej stres oksydacyjny może doprowadzić do poważnych chorób, a nawet do śmierci!

Jesteście świadomi dobroczynnego działania antyoksydantów? Dbacie o to, żeby pojawiały się w Waszej diecie? Dajcie znać.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ułożyć plan treningowy na siłowni?

Chcąc zacząć trening na siłowni, musimy, jak przy każdym innym treningu, wyznaczyć cel do jakiego będziemy dążyć. Zakładając, iż stan zdrowia pozwala na wykonywanie treningu siłowego, możemy śmiało zacząć układanie planu treningowego. Zanim jednak to nastąpi, musimy omówić parę zasad z owym treningiem związanych.

Mój ojczym mnie bije – co robić?

Każde dziecko ma prawo do nietykalności cielesnej. Jeżeli więc doznałeś przemocy ze strony ojczyma, powinieneś jak najszybciej powiedzieć o tym swojej mamie. W ten sposób uchronisz się przed powtórzeniem się takiej sytuacji. Jak poinformować o tym matkę?

Zobacz też

Jak zrobić glow effect w Photoshopie?

Okładka znanej płyty Ci się spodobała, a plakat ze świecącymi liniami wzbudził Twoją ciekawość? Tańczące, połyskujące fale – teraz sami możecie takie zrobić! Szybki i dobrze wykonany efekt w 20 minut!

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: