Cukier brzozowy występuje w niewielkiej ilości w wielu roślinach – tych rosnących dziko i uprawianych. Pozyskiwany jest głównie z drewna brzozowego – stąd nazwa. Sekret antybakteryjnych właściwości ksylitolu ukryty jest w budowie jego cząsteczek. Substancja zwana cukrem brzozowym to wg nomenklatury chemicznej związek z grupy alkoholi. Konkretnie pentanol, czyli alkohol, którego każda cząsteczka zbudowana jest z 5-ciu atomów węgla. W skład molekuł tradycyjnych cukrów wchodzi 6 lub 12 atomów węgla. Tradycyjne cukry mogą fermentować. W procesie fermentacji powstają zaś kwasy, które zmieniają korzystny dla organizmu odczyn zasadowy w kwaśny.

Cukier brzozowy ponadto:
– Pomaga utrzymać odpowiednią wagę – jest o ok. 40 proc. mniej kaloryczny od tradycyjnych cukrów i ogranicza ochotę na inne słodycze.
– Jest bezpiecznym zastępnikiem cukru polecanym osobom w każdym wieku. Ksylitol mogą spożywać już małe dzieci; wprowadzany powinien być jednak do diety stopniowo; zaczynać należy od małych dawek.
– Ma czternastokrotnie mniejszy indeks glikemiczny niż zwykły cukier.
– Korzystnie wpływa na mineralizację tkanek twardych – prawdopodobnie jest to związane z tym, że ksylitol ułatwia wchłanianie wapnia z pokarmu.
– Wykazuje właściwości lecznicze: odświeża oddech, pomaga przy zatwardzeniach, likwiduje uczucie suchości w ustach (wzmaga wydzielanie śliny), zmniejsza ryzyko pojawienia się zajadów. Z powodu antybakteryjnych właściwości zapobiega infekcjom dróg oddechowych, zapaleniu płuc w mukowiscydozie; pomocny w zapaleniu ucha środkowego. Polecany przy skłonnościach do grzybic.
– Dodawany jest do produktów spożywczych i przeznaczonych do higieny jamy ustnej w celu zapobiegania próchnicy i zapaleniom tkanek przyzębia.

Obniżenie pH ustroju uznawane jest za bezpośrednią przyczynę powstawania wielu groźnych chorób, m.in. nadkwasoty czy nowotworów. Cukier brzozowy z racji swej budowy nie może być wykorzystywany przez bakterie jako źródło energii pozyskiwanej z fermentacji – dlatego słodki ksylitol uznawany jest za idealną substancję poprawiającą smak produktów spożywczych, nadającą tkankom korzystny, zasadowy odczyn i przeciwdziałającą rozwojowi szkodliwych bakterii.

Próbowaliście kiedyś cukru brzozowego? Jak Wam smakował?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zmienić IP komputera?
Następny artykułMiód nawłociowy – właściwości, działanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here