Dieta wywiera bardzo duży wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, prawidłowe funkcjonowanie jego narządów, ale także na nastrój.

Kiedy organizm ma niedobory pewnych składników, w które dieta jest uboga, człowiek jest zestresowany, nie potrafi się zrelaksować, zaczyna odczuwać pewne dolegliwości ze strony różnych narządów, źle się czuje, a wszystko to przenosi się na jego nastrój i samopoczucie. Dlatego należy odpowiednio skomponować codzienne menu, aby zaspokajało wszelkie potrzeby organizmu pozwalając tym samym sobie samemu na doskonałe samopoczucie.

Wpływ jedzenia i spożywanych pokarmów na nastrój i samopoczucie jest nieoceniony. Już sam fakt jedzenia sprawia, że nasz humor się poprawia, łagodniejemy, zdecydowanie łatwiej nas przekonać do różnych rzeczy, kiedy nasz żołądek jest syty, niż gdy kiszki marsza grają. W końcu jak mawia stare polskie przysłowie „Polak głodny to zły”.

Nieocenionym poprawiającym nasz humor pokarmem jest znana ze swych cudownych pocieszających właściwości czekolada. Jedzenie jej w sytuacjach trudnych, stresujących czy nawet kryzysowych sprawia, że rozluźniamy się i poprawia się nam humor. A wszystko za sprawą jej tajemniczego składnika, fenyloetylaminy, który działa na nasz organizm i mózg w podobny sposób jak silne zakochanie się. To właśnie dlatego odczuwamy ochotę na czekoladę kiedy jesteśmy smutni, zmęczenie czy po prostu czujemy się źle.

Podobnie sytuacja wygląda z zawartością w naszym organizmie cukru i jego wpływu na nasze samopoczucie. Kiedy przesadzimy i w ciągu krótkiej chwili dostarczymy naszemu organizmowi zbyt dużą dawkę cukru, w postaci czystej lub ukrytej w batonikach czy innych słodkich łakociach, stajemy się zbyt pobudliwi, jakby rozpierała nas zbyt duża ilość energii. Natomiast zbyt mała ilość cukru we krwi powoduje zmęczenie organizmu, ogólne osłabienie, uczucie głodu i znaczne pogorszenie samopoczucia.

W pewnym sensie, po krótkiej analizie zapotrzebowania naszego organizmu na poszczególne pokarmy czy ich składniki w określonych sytuacjach z całą pewnością można powiedzieć, że nasze zachcianki jeżeli chodzi o jedzenie wynikają niewątpliwie nie z naszej zwyczajnej ochoty na nie, ale z zapotrzebowania na pewne witaminy czy mikroelementy, o które dopomina się nasz organizm.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWybór peruki
Następny artykułPodróżowanie a nastrój

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here