Dieta proteinowa jest idealna dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy ale bez towarzyszącemu temu uczucia głodu. Niestety, dieta oparta o spożycie tylko białka, jak każda dieta monotematyczna – ma swoje wady i zalety.
Plusy:
1. Proteiny, na których jest oparty ten reżim żywieniowy, jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Z niego zbudowane są komórki, mięśnie oraz kości. Bez nich nasz organizm nie mógłby prawidłowo się rozwijać ani chronić przed bakteriami.
2. Bez szkody dla organizmu można przyjmować od 10 do 35 % kalorii pod postacią protein (o ile jest się osobą dorosłą i zdrową). Jeśli więc twoja dzienna racja kalorii wynosi 1800 można w niej zjeść od 45 gr (10% kcal) do 218 gr 35% kcal) Aby przyspieszyć metabolizm wystarczy racja protein w wysokości 120 gram dziennie.
3. Dieta idealnie redukuje uczucie głodu gdyż białko wspaniale nasyca.
4. Nie musisz obawiać się o mierzenie porcji i zjadane ilości, wbrew pozorom każdy naje się szybko czystymi proteinami, w postaci tylko wędlin oraz jogurtów.
5. Dieta idealna dla osób chcących zbudować masę mięśniową.
Minusy:
1. Jest droga – dobrej jakości mięsa, wędliny, ryby i owoce morza zwyczajnie kosztują i nie są dostępne w lokalnych, osiedlowych sklepach.
2. W początkowej fazie możemy odczuwać lekki głód i brak warzyw oraz owoców.
3. Dieta oparta tylko na białkach prowadzi do zaparć.
4. Posiłki mogą nużyć monotonią.
5. Jeśli zbyt długo stosujemy fazę ścisłą diety białkowej (czyli jemy tylko czyste proteiny) może wystąpić zagrożenie ketozą kiedy to organizm, po spaleniu wszystkich tłuszczy, zaczyna niszczyć mięśnie.
Zanim przystąpi się do diety proteinowej można się do niej przygotować urozmaicając białkiem nasze dotychczasowe posiłki:
pij jogurt po ćwiczeniach zamiast wody (przyspieszy to budowę mięśni)
owsiankę gotuj na mleku zamiast na wodzie
przegryzaj mozarellę zamiast żółtego sera, kiedy napadnie cię głód
gotowane jajka mogą być świetną przekąską między posiłkami
na śniadanie jedz łososia albo odtłuszczone parówki

Korzystaliście kiedyś z diety proteinowej? Czy zauważyliście jakieś jej efekty?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUzależnienie od komputera – informacje
Następny artykułJak napisać wniosek o przymusowe leczenie alkoholizmu?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here