Psychologia Uzależnienie od komputera - informacje

Uzależnienie od komputera – informacje

-

Trudno jest zauważyć u siebie lub bliskich kiedy nastąpił już moment utraty kontroli nad ilością czasu, spędzanym przed monitorem. Samo posiadanie komputera, jako przedmiotu, nie uzależnia. Problem tkwi w czynnościach, które dostarczają nam przyjemności, a z obsługą komputera bezpośrednio są związane. Jeżeli ktoś uwielbia gry komputerowe (a ich kolejne wersje są coraz bardziej rozbudowane i z bogatszą grafiką) – może spędzać dnie i noce, pokonując kolejne poziomy. Z pewnością w uzależnienie od komputera łatwiej jest popaść ludziom, z natury introwertycznym a ponadto nie mającym pracy np. osoby które studiują, pracują dorywczo lub są bezrobotne. Ponadto rzadko zdarza się uzależnienie od komputera u kogoś, korzystającego z komputera w pracy zawodowej.

Objawy uzależnienia od komputera mogą dostrzec bliscy takich osób:
szkoła – uczeń ma coraz gorsze oceny a nauczyciel zauważa, iż zdarza mu /jej się przysypiać na lekcjach. Studenci z kolei opuszczają zajęcia a ich znajomi nie mogą doprosić się o wspólne spotkanie, bo wolą spędzić czas grając w gry lub surfując w internecie
dom – żona lub mąż nie wykonują prac domowych ani nie opiekują się dziećmi, gdyż wolą w ten czas poświęcić na komputer
praca – ktoś bierze często dni wolne lub zwolnienia albo nawet rezygnuje z pracy po to aby móc spokojnie korzystać z komputera, szef odkrywa, iż jego pracownik korzysta ze stron z pornografią lub hazardem

Psychologiczne objawy uzależnienia:
– uczucie euforii towarzyszące korzystaniu z komputera
– potrzeba aby spędzać coraz więcej czasu przed monitor
– brak możliwości zaprzestania użytkowania komputera
– poczucie pustki oraz depresja gdy jest się odciętym od komputera
– zaniedbywanie zobowiązań rodzinnych, przyjacielskich oraz zawodowych

Fizyczne objawy uzależnienia:

– zespół suchego oka
– migreny
– ból pleców
– jedzenie nieregularne, zapominanie o posiłkach
– zaburzenia snu

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Śląski Szlak Zabytków Techniki – zwiedzanie

Ten industrialny szlak przybliża turystom historię rozwoju przemysłu na terenie województwa śląskiego. Umożliwia odwiedzenie takich miejsc jak: sztolnie, browary, kuźnie, parowozownie czy kopalnie. Jednymi z największych atrakcji i - jak się wydaje - najbardziej popularnymi są: Muzeum Chleba w Radzionkowie, zabytkowa kopalnia srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Obozy młodzieżowe dla wszystkich fanów piłki nożnej

Bierzesz sobie do serca prośby Twojego syna? A Twoje...

Zobacz też

Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem czy bez ubezpieczenia?

Kiedy decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego musimy podjąć szereg bardzo istotnych decyzji, które zdecydują o ostatecznym jego koszcie oraz o komforcie spłaty. Jedną z nich jest wybór pomiędzy kredytem z ubezpieczeniem lub bez. Niestety nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie, która opcja jest lepsza, ale przy wyborze należy kierować się pewnymi zasadami, mogącymi uchronić kredytobiorcę przed narażeniem się na niepotrzebne wydatki.

Modne i piękne wanny wolnostojące

Urządzenie własnej łazienki to zadanie trudne, ale bardzo ważne. Jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, będzie ono bardzo...

Gadżety religijne dla siebie i najbliższych

Gadżety religijne mogą być świetnym prezentem dla osoby, której bliskie są wartości chrześcijańskie. Wśród nich znajdują się drobiazgi codziennego...

Może Cię zainteresuje: