Trudno jest zauważyć u siebie lub bliskich kiedy nastąpił już moment utraty kontroli nad ilością czasu, spędzanym przed monitorem. Samo posiadanie komputera, jako przedmiotu, nie uzależnia. Problem tkwi w czynnościach, które dostarczają nam przyjemności, a z obsługą komputera bezpośrednio są związane. Jeżeli ktoś uwielbia gry komputerowe (a ich kolejne wersje są coraz bardziej rozbudowane i z bogatszą grafiką) – może spędzać dnie i noce, pokonując kolejne poziomy. Z pewnością w uzależnienie od komputera łatwiej jest popaść ludziom, z natury introwertycznym a ponadto nie mającym pracy np. osoby które studiują, pracują dorywczo lub są bezrobotne. Ponadto rzadko zdarza się uzależnienie od komputera u kogoś, korzystającego z komputera w pracy zawodowej.

Objawy uzależnienia od komputera mogą dostrzec bliscy takich osób:
szkoła – uczeń ma coraz gorsze oceny a nauczyciel zauważa, iż zdarza mu /jej się przysypiać na lekcjach. Studenci z kolei opuszczają zajęcia a ich znajomi nie mogą doprosić się o wspólne spotkanie, bo wolą spędzić czas grając w gry lub surfując w internecie
dom – żona lub mąż nie wykonują prac domowych ani nie opiekują się dziećmi, gdyż wolą w ten czas poświęcić na komputer
praca – ktoś bierze często dni wolne lub zwolnienia albo nawet rezygnuje z pracy po to aby móc spokojnie korzystać z komputera, szef odkrywa, iż jego pracownik korzysta ze stron z pornografią lub hazardem

Psychologiczne objawy uzależnienia:
– uczucie euforii towarzyszące korzystaniu z komputera
– potrzeba aby spędzać coraz więcej czasu przed monitor
– brak możliwości zaprzestania użytkowania komputera
– poczucie pustki oraz depresja gdy jest się odciętym od komputera
– zaniedbywanie zobowiązań rodzinnych, przyjacielskich oraz zawodowych

Fizyczne objawy uzależnienia:

– zespół suchego oka
– migreny
– ból pleców
– jedzenie nieregularne, zapominanie o posiłkach
– zaburzenia snu

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozpoznać uzależnienie od Internetu?
Następny artykułDieta proteinowa – plusy i minusy

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here