Wyróżnić można kilka typów uzależnienia od internetu, w zależności od tego co wykonujemy w sposób pozbawiony samokontroli. Są więc osoby, które spędzają na chacie kilkanaście godzin dziennie, inni mają problem ze stworzeniem relacji z osobą płci przeciwnej w życiu codziennym, więc zadowalają się stronami z pornografią.

Trudno jest traktować uzależnienie od internetu poważnie skoro wiele osób potrafi godzinami relaksować się, sklejając modele z papieru czy pracując w ogrodzie. Dlatego niektórzy lekarze kwestionują, czy można w ogóle mówić o takim zaburzeniu mimo, iż zostało ono stwierdzone i opisane. Jednak, wbrew opinii sceptyków, jest wyodrębniona lista pytań, która pozwala na stwierdzenie czy mamy do czynienia z osobą uzależnioną
1. Czy twoje myśli zaprzątnięte są tylko aktywnością w sieci?
2. Czy odczuwasz potrzebę spędzania coraz więcej czasu surfując po internecie?
3. Czy jesteś niezdolny do samokontroli czasu spędzonego w sieci?
4. Czy odczuwasz złość lub irytację gdy jesteś zmuszony do przerwania korzystania z internetu?
5. Czy korzystasz z sieci aby uciec od problemów albo poczuć ulgę gdy odczuwasz winę, przygnębienie, strach?
6. Czy okłamujesz bliskich co do ilości czasu spędzonego w internecie?
7. Czy wolałeś spędzić czas w sieci niż wykonać coś związanego z twoją karierą zawodową lub nauką, ryzykując zwolnienie czy nie zdanie egzaminów?
8.Czy korzystasz z internetu dłużej niż to sobie zaplanowałeś?

Jeśli większość z odpowiedzi jest pozytywna to oznacza, iż istnieje ryzyko uzależnienia od internetu. Osoby dotknięte tym problemem zaniedbują swoją pracę, obowiązki domowe oraz relacje z bliskim na rzecz wirtualnych przyjaciół lub rozrywki jaką niesie nam internet. W skrajnych przypadkach nie zaniedbują higienę osobistą oraz odżywianie gdyż wszelkie czynności, nie związane z przebywaniem w sieci są dla nich pozbawione sensu. W takim wypadku jedynym ratunkiem jest szczera rozmowa i terapia. Osoba dotknięta uzależnieniem od internetu z pewnością będzie zaprzeczać temu, iż ma problem z kontrolą spędzanego w nim czasu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUzależnienie od hazardu – jak leczyć?
Następny artykułUzależnienie od komputera – informacje

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here