W celu przeciwdziałania zjawisku jakim jest alkoholizm, państwo prowadzi określoną politykę.

Przepisy prawa regulują podstawowe zagadnienia, związane z produkcją, sprzedażą, spożywaniem alkoholu jak również z postępowaniem wobec osób go nadużywających. Celem „Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” jest ograniczenie skutków nadmiernego picia, głównie poprzez leczenie osób uzależnionych od alkoholu.
Najlepsze efekty leczenia są wówczas gdy uzależniony dobrowolnie podejmuje decyzję o zerwaniu z nałogiem. W przypadku gdy alkoholik nie chce podjąć leczenia odwykowego, można zastosować wobec niego przymusowe leczenie. Osoby te kieruje się na badanie biegłego w celu wydania opinii dotyczącej stopnia uzależnienia od alkoholu.

Gdy bliska nam osoba nadużywa alkoholu wpływa destrukcyjnie na życie rodzinne, jest agresywna i wulgarna, zakłóca porządek publiczny, prowadzi pasożytniczy tryb życia demoralizuje nieletnich członków rodziny.

Wtedy należy zgłosić się do Miejskiej Komisji Problemów Alkoholowych, które usytuowane są najczęściej w delegaturach rejonowych miasta. W mniejszych miejscowościach i gminach będą to Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wypełnia się wtedy gotowy wniosek, lub pisze się go samodzielnie. Powinien on zawierać dane personalne osoby nadużywającej alkohol oraz wnioskodawcy.

Prosząc o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu:
– opisujemy sytuację rodzinną (stopień pokrewieństwa)
– źródło dochodu osoby zgłaszanej (czy pracuje)
– krótki opis picia alkoholu (od kiedy występuje w ilości nadmiernej, kiedy stało się to uciążliwe dla rodziny, czy pije samotnie, czy jednorazowo czy ciągami, czy stara się to ukrywać)
– jak się zachowuje po spożyciu alkoholu (agresja słowna, fizyczna, psychiczna)
– czy przebywał w izbie wytrzeźwień
– czy był karany sądownie za wykroczenia pod wpływem alkoholu
– czy podejmował leczenie odwykowe

Z wnioskiem do komisji może zwrócić się każda osoba z kręgu najbliższych alkoholika (członkowie rodziny jak również przedstawiciele instytucji pracujących z rodziną). Jeżeli u osoby zgłoszonej zostanie zdiagnozowane uzależnienie do alkoholu to może być on zobowiązany do poddania się leczeniu stacjonarnemu lub w otwartym zakładzie odwykowym. O obowiązku leczenia orzeka sąd rejonowy, który wszczyna swe postępowanie na wniosek komisji lub prokuratury.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta proteinowa – plusy i minusy
Następny artykułPelargonie – pielęgnacja

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here