Zdrowotne właściwości ryb:
1. działają przeciwzapalnie
2. chronią serce i naczynia krwionośne
3. dodają elastyczności czerwonym krwinkom
4. zapobiegają powstawaniu zakrzepów naczyniowych ponieważ przeciwdziałają zlepianiu się płytek
5. wpływają korzystnie na wytwarzanie tlenku azotu, który rozszerza naczynia i obniża
ciśnienie

Przygotowanie posiłków z ryb
Unikajmy tradycyjnego smażenia, gdyż w ten sposób ryba, z racji łatwego chłonięcia tłuszczu, staje się potrawa bardziej kaloryczną a tym samym ciężkostrawną. Norma spożycia ryby wynosi 2-3 razy w tygodniu. Oprócz obiadów rybę można podawać w formie:
– sałatki
– pasty
– w galarecie
– na zimno

Ponieważ ryby zbudowane są z białka, ich wartość odżywcza przybliża je do mięsa. Dotyczy to szczególnie ryb morskich. Zawartość tłuszczu w nich wynosi (w zależności od gatunku) od 0,2 do 27 % a białka – od 6 do 15 %. Do najbardziej chudych ryb należą dorsz i sandacze, których zawartość tłuszczu wynosi 0,3%. Z uwagi na powyższe ryb powinny znaleźć się w naszym jadłospisie bez względu na nasz wiek, w ilości 150-200 gram, z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu. Oprócz wspomnianych kwasów tłuszczowych ryby są cennym składnikiem pokarmowym z uwagi na obecności w nich związków mineralnych jak: jod, fluor, wapń, fosfor oraz magnez.

Stosowaliście kiedyś dietę rybną? Jak wpłynęła ona na Wasz organizm?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia rozciągające
Następny artykułJak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here