Podczas lżejszych posiłków niezawodnie sprawdzają się płatki owsiane, chleb żytni na zakwasie (najlepiej czerstwy), grahamki i chleb orkoszonowy. Wśród owoców jedzonych najczęścij powinny znajdować się brzoskwinie, wiśnie, cytryny, grejpfruty, gruszki i pieczona bądź gotowane jabłka.

Cholina
Cholina odpowiada za prawidłowy metabolizm tłuszczów. Jeżeli nie ma w organizmie odpowiedniej ilości choliny, tłuszcze zostają „uwięzione” w wątrobie i nie mogą jej opuścić. Na polskim rynku dostępne są rozmaite preparaty, zawierające cholinę, w formie kapsułek bądź tabletek. Niektórzy zalecają również spożycie DMAE – suplementu o składzie zbliżonym do choliny, który przenika do mózgu szybciej niż cholina.

Fosfatydycholina
Wątroba zbudowana jest z gęsto ułożonych komórek, których powierzchnia wynosi aż 32608 m². Produkcja błon komórkowych odbywa się przy udziale fosfatydycholiny. Niemieccy lekarz aplikują je podczas leczenia rozmaitych chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby i uszkodzenia na skutek działania substancji toksycznych. W sklepach ze zdrową żywnością można zaopatrzyć się w suplementy diety bogate w fosfatydycholiny. Zanim przstąpi się do kuracji, należy tę kwestię skonsultować z lekarzem.

Witamina E
Ludzie, którzy cierpią na schorzenia wątroby, mają problem z przyswajaniem witaminy E. Powinny zwrócić się do lekarza z prośbą o pomoc w dobraniu odpowiednich suplementów diety.

Witamina K
Ci, którzy cierpią z powodu chorób wątroby, nie są w stanie dobrze wchłaniać witaminy K. Braki tej witaminy mogą być uzupełnione w formie zastrzyków.

Przeciwwskazania
Osoby, które cierpią na schorzenia wątroby, powinny ograniczyć spożywanie niacyny, witaminy z grupy B. Może ona nasilić objawy choroby.
Przy schorzeniach nerek i wątroby należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania suplementów diety, które zawierają witaminę D. Konwersja D3 do bardziej aktywnych postaci jest szczególnie niebezpieczna dla wątroby.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRzecznik Praw Konsumenta – informacje
Następny artykułDomowe sposoby na odporność

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here