Kreatyna jako suplement jest poszukiwana głównie przez pasjonatów sportów siłowych: amatorów i profesjonalistów. Stosowanie suplementów kreatynowych skutkuje zauważalnym i szybkim przyrostem beztłuszczowej tkanki mięśniowej – zwiększenie mięśni obserwuje się już po kilku dniach zażywania specyfiku.

Kreatyna działa w ten sposób, że zwiększa stopień uwodnienia komórek, czyli zatrzymuje w komórkach większą ilość wody. To skutkuje wywołaniem zwiększonego napięcia wewnątrzkomórkowego, odbieranego przez organizm jako sygnał anaboliczny – informację dla ustroju, że należy rozpocząć reakcje syntezy, w tym przypadku m.in. białek.

Dzienne, przeciętne zapotrzebowanie organizmu na kreatynę wynosi ok. 2 gramy, przy czym połowę z tego można uzyskać stosując zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, z odpowiednią ilością mikroelementów i witamin.

suplementy na masę keratynaphotoxpress.com

Zasady stosowania kreatyny w postaci suplementów:
– Praktycy zalecają dwa sposoby używana: w cyklach z fazą nasycania lub bez tej fazy. Dostarczanie kreatyny w postaci suplementu powinno odbywać się z przestrzeganiem przerw pomiędzy cyklami. Stwierdzono, że zdolność mięśnia do magazynowania zwiększonej ilości kreatyny słabnie po ok. 4-6 tyg. i nie zmienia tego zwiększenie suplementacji kreatyny. Z tego właśnie powodu po każdym cyklu zalecane jest zrobienie przerwy na ok. 3 tyg.

– Kreatynę zaleca się przyjmować na pusty żołądek, przed treningiem, po treningu, pomiędzy głównymi posiłkami, rozpuszczoną w wodzie lub soku. Niektórzy dla wzmocnienia efektu zalecają przyjmowanie jej z dodatkiem glukozy – by uskutecznić wchłanianie suplementu do komórek mięśniowych.

– Z diety należy wykluczyć używki zawierające kofeinę, która negatywnie wpływa na przyswajanie kreatyny i pamiętać o zwiększeniu podaży płynów.

– Cykl przyjmowania kreatyny składa się z fazy nasycania, podtrzymywania i odpoczynku. Każdy z cyklów przyjmowania suplementu powinien zaczynać się od fazy nasycania, czyli dostarczania kreatyny do mięśni.

Uwaga!

Wśród skutków ubocznych stosowania kreatyny wymienia się: nudności, skurcze żołądka, wzdęcia, częstomocz, nieprzyjemne, bolesne kurcze mięśni. Istnieją też doniesienia, że zbyt duże jednostkowe spożycie kreatyny może prowadzić do uszkodzenia nerek.

W jakim celu chcecie stosować kreatynę? Czy stosujecie inne suplementy diety?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo stosować na oparzenie wrzątkiem?
Następny artykułJak stosować leki osłonowe?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here