Dieta Jaka dieta dla matki karmiącej piersią?

Jaka dieta dla matki karmiącej piersią?

-

Początki karmienia, zwłaszcza niedoświadczonej mamy, mogą być trudne. Noworodek uczy się dopiero ssać, a mama przystawiać go do piersi. Do tego dochodzi potrzeba niezwykle przemyślanego jadłospisu. Organizm mamy intensywnie produkuje mleko i sam potrzebuje regeneracji po trudach ciąży i porodu. Tylko prawidłowy zbilansowane menu pomoże młodej mamie w szybkim powrocie do formy, a maluszkowi dostarczy tego, czego potrzebuje.

W okresie karmienia wzrasta zapotrzebowanie przede wszystkim na białko. W diecie powinno znaleźć się mleko, jego przetwory, drób i ryby. Oczywiście mięsa, zwłaszcza na początku, nie powinny być ciężkostrawne, przygotowane w zawiesistych sosach. Zwłaszcza poród przez cesarskie cięcie wymaga wprowadzenie produktów lekkostrawnych. Posiłki mogą być jedynie troszeczkę przyprawione, organizm maleństwa dopiero będzie poznawać nowe smaki. Lekka dieta wpłynie pozytywnie na pracę dziecięcego brzuszka i zapobiegnie jego bólom.

Mama karmiąca piersią musi bacznie obserwować reakcje dziecka po zjedzeniu przez nią określonych produktów. Jest to szczególnie ważne w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych. Stopniowe rozszerzanie jadłospisu, a nowości zjadane początkowo w niewielkich ilościach, łatwiej wskażą winowajcę reakcji alergicznych. Trzeba będzie wtedy eliminować takie produkty z diety i zastępować je innymi wartościowymi składnikami.

dieta matki karmiącejFot. photoxpress.com

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna uwzględnić zalecane ilości tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych i witamin. Niezbędne jest spożywanie owoców i warzyw, a dietę można uzupełniać kapsułkami witaminowymi przeznaczonymi dla mam karmiących. Przed zakupem tych preparatów dobrze jest zasięgnąć porady lekarza.

Kobieta karmiąca piersią musi ponadto wypijać duże ilości płynów, najlepiej wody mineralnej, gdyż na jej bazie tworzy się mleko. Lepiej odpuścić sobie picie mocnych herbat i kaw, gdyż kofeina przenika do organizmu maluszka i może niepotrzebnie go pobudzać. Nie ma za to przeciwwskazań do picia kawy zbożowej. Dla pobudzania laktacji panie mogą sięgać po tworzone z myślą o nich herbatki laktacyjne.

Uwaga!

Podczas karmienia piersią niedozwolone są nawet najmniejsze ilości wypijanego alkoholu!

Karmicie/ karmiłyście piersią? Jak wygląda/ wyglądała Wasza dieta? Była bardzo restrykcyjna? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tekken – sterowanie

Zanim zagrasz w Tekken, zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Jak poderwać dziewczynę?

Męskich sposobów na poderwanie kobiety są całe setki. Mężczyźni są swego rodzaju ekspertami w zdobywaniu kobiecych serc, a co więcej, przychodzi im to w większości przypadków z prawdziwą łatwością. Jednak bez względu na mnogość męskich sposobów i technik na poderwanie i zainteresowanie sobą kobiety, istnieje kilka podstawowych metod bez których żaden flirt nie będzie udany.

Zobacz też

Nowoczesne metody zarządzania firmą

W obecnych czasach sprzedaż z odroczeniem zapłaty faktury jest koniecznością. Posiadając większe przedsiębiorstwo, zwłaszcza produkcyjne, będziemy mieli do czynienia praktycznie wyłącznie z klientami żądającymi tej formy zapłaty. Od nas zależny ustalenie współpracy z poszczególnymi odbiorcami oraz terminy płatności jakie dla nich wprowadzimy. Czasem będzie to siedem dni, czasem jeśli dostatecznie dobrze nam się współpracuje, trzy miesiące i więcej. Nie jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorcy, ponieważ niejako zamrożone są zyski, które w tym czasie mogłyby przydać się na pokrycie jednego z naszych zobowiązań.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: