1) Dieta osób z niedoczynnością tarczycy powinna być bogata w jod, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Gdzie można znaleźć jod? W owocach morza, algach i rybach morskich, zwłaszcza w dorszu, płastudze, łososiu oraz makreli. Jod jest składnikiem także niektórych wód mineralnych bądź soli kuchennej. Za pewne źródła tego pierwiastka nie można z kolei uznać warzyw, owoców oraz innych produktów spożywczych, gdyż zawartość jodu np. w roślinach jest w dużej mierze zależna od zasobów gleby. Jod można także przyjmować w tabletkach jako suplement diety.

Uwaga: pewne produkty mogą zaburzać wchłanianie jodu. Należą do nich: kapusta, brukselka, kalafior, brokuły, soja, tofu, gorczyca, brukiew, chrzan i rzepa. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny ich unikać, szczególnie w postaci surowej.

2) Dieta osoby z niedoczynnością tarczycy powinna być bogata w białko (m.in. chudy drób, chudy nabiał, cielęcinę, jajka, ryby morskie) oraz węglowodany z niskim indeksem glikemicznym, czyli takie, które są wolniej trawione i nie powodują nagłego wzrostu cukru we krwi.

Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego w przypadku niedoczynności tarczycy szczególnie zalecane jest włączenie do jadłospisu siemienia lnianego, orzechów, jabłek, gruszek, pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. grubych kasz, razowego chleba, brązowego ryżu) oraz spożywanie dużej ilości warzyw. Do jadłospisu należy również włączyć produkty bogate w selen, np. orzechy włoskie, słonecznik oraz sezam.

Uwaga: Spożywając duże ilości białka, trzeba pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie. Zalecana jest również zielona herbata, która przyspiesza metabolizm.

3) Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny unikać: słodkich napojów, pełnotłustych przetworów mlecznych, tłustego mięsa i wędlin, cukru i produktów zawierających cukry proste (np. dżemów, słodyczy) oraz szeroko pojętych fast foodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here