Choroby Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar

-

Stosuj inhalacje

Inhalacje z pary wodnej, czyli tzw. parówki, są skuteczną bronią w walce z katarem, gdyż rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę oraz działają przeciwzapalnie i odkażająco. Żeby je przygotować, potrzebujemy co najmniej litrowego naczynia oraz 1 litr wrzącej wody. Co dodamy do parówki, zależy od nas. Wybór jest spory – można wrzucić kilka łyżek soli albo rumianku, lipy, tymianku, szałwii, mięty, kwiatu krwawnika bądź dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. olejku sosnowego, miętowego czy eukaliptusowego. Kiedy przygotujemy już parówkę, należy pochylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i przez 10 minut wdychać opary. Takie inhalacje można stosować trzy razy dziennie.

Olejki eteryczne można także dodać do nawilżacza powietrza, jeśli go posiadamy, skropić nimi poduszkę bądź dodać do gorącej kąpieli. Po kąpieli w olejkach nie spłukuj ciała, tylko wytrzyj się delikatnie ręcznikiem.

Kichaj i wydmuchuj nos

Jakkolwiek banalnie to zabrzmi, żeby katar nas opuścił, musimy go wydmuchać w chusteczkę! Jeśli zalega w naszych drogach oddechowych zbyt długo, może przekształcić się z kataru wirusowego w katar bakteryjny, który wymaga leczenia antybiotykiem. Pamiętaj, żeby używać chusteczek jednorazowych.

Dbaj o nawilżenie powietrza

Suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa, dlatego trzeba często wietrzyć pokój, w którym przebywamy. Ponadto – jeśli nie mamy specjalnego urządzenia do nawilżania powietrza – należy mokre ręczniki rozwiesić na kaloryferach, aby zapewnić wilgotność w pomieszczeniu.

Co brać, żeby katar minął?

Czy pierwsze, co Ci przyszło na myśl, to krople do nosa? Tak, jak najbardziej, ale można je stosować przez 3-4 dni. Później należy krople odstawić. W walce z katarem przede wszystkim trzeba jednak dbać o nawodnienie organizmu – dzięki piciu płynów wydzielina zalegająca w nosie rozrzedza się, co ułatwia jego oczyszczanie. Ponadto zalecane jest jedzenie ciepłych zup, np. rosołu, oraz picie gorących napojów (np. herbaty z sokiem z czarnego bzu, z imbirem, z miodem). Należy także zapewnić organizmowi zwiększone dawki witaminy C, dlatego dobrze sięgnąć po owoce cytrusowe, czarną porzeczkę, maliny, dziką różę, a także natkę pietruszki. Ze względu na właściwości antybakteryjne warto włączyć do jadłospisu czosnek i chrzan.

A Wy jak radzicie sobie z uciążliwym katarem? Jakie są Wasze sposoby? Znacie jakieś inne skuteczne rozwiązania? Czy inhalacje na Was działają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak prowadzić dokumentację kadrową?

Każdy jeden przedsiębiorca zatrudniający pracowników, ma obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Ma ona formę akt osobowych, potocznie nazywana jest dokumentacją kadrową. Najczęściej jest ona sporządzana przez pracownika działu kadr, niekiedy w mniejszych firmach zajmuje się nią księgowość. Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, postępowanie z dokumentacją kadrowa jest ściśle określone. Akta pracowników powinny być odpowiednio oznakowane, przechowywane w bezpiecznym miejscu, do którego nie będą miały dostępu osoby niepowołane.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Najczęściej problem gryzienia przedmiotów w domu dotyczy szczeniąt. Młode psiaki poznają świat za pomocą zębów, dlatego biorą do pyska wszystko, co znajdą na swej drodze. Musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w zestaw zabawek, które pies będzie mógł gryźć.

Zobacz też

Jakie są zioła na zaparcia?

Zaparcia, czyli obstrukcje, to plaga naszych czasów. Ich powstawanie u osób zdrowych związane jest z trybem życia, w którym ruchu jak na lekarstwo oraz niewłaściwą dietą, zawierającą zbyt mało błonnika i za małą ilość płynów. Zaparcia mogą być także skutkiem zmian, które zachodzą w organizmie w podeszłym wieku, chorób toczących się w układzie pokarmowym i przyjmowanych lekarstw. Obstrukcje można z powodzeniem leczyć ziołami. Zacząć należy zaś od solidnej analizy.

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: