Spadek popularności kaszy zawdzięczamy innemu władcy, Janowi Sobieskiemu, który powrócił spod Wiednia z nieznanym u nas wówczas ziemniakiem. Obecnie kasza przeżywa swój globalny renesans. Zawdzięcza to głównie diecie makrobiotyczne, której stanowi podstawowy składnik. Ten sposób żywienia promują celebryci, jak aktorka Gwyneth Patrlow z mężem Chrisem Martinem (wokalistą popularnego, brytyjskiego zespołu Coldplay) oraz Madonna. W Stanów Zjednoczonych są nawet specjalne restauracje, które oferują dania jak i desery mające w swoim składzie głównie kaszę.

Zalety kaszy:

– zawierają witaminę B1, która wpływa na wygląd naszej cery i kondycje włosów
– są bogate w mikroelementy jak fosfor, potas i magnez
– skutecznie, dzięki zawartemu błonnikowi, poprawiają – perystaltykę – jelit są więc idealne dla osób cierpiących na zaparcia oraz hemoroidy
– obniżają poziom cholesterolu we krwi
– kasza manna jest najlepszym daniem dla osób cierpiących na zatrucia pokarmowe czy przewlekłe nieżyty układu trawiennego czy choroby wątroby
– mogą ją spożywać nawet alergicy (chodzi o kasze jaglaną) gdyż nie zawiera uczulającego glutenu

Kasze – do czego ją dodać?

1. Danie pierwsze – w zupach tradycyjnie używa się kasze jęczmienną oraz jaglaną.
2. Danie drugie – sprawdza się świetnie gryczana, szczególnie w połączeniu z sosami i mięsem oraz warzywami (pieczarki).
3. Desery – legumina z kaszy manny, kaszka na mleku zwana grysikiem.
4. Przystawki – do sałatek stosuje się kaszę perłową oraz kuskus.
5. Śniadanie – z kaszy otrzymuje się również, tak ważne dla zdrowego odżywania płatki owsiane.

Jeśli więc nadal mamy – z czasów szkolnych – niechęć do kasz, to warto znaleźć przepisy na dania z jej wykorzystaniem i wzbogacić swój jadłospis, co przełoży się na poprawę stanu naszego zdrowia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNapoje energetyczne a izotoniczne
Następny artykułDieta a karmienie piersią

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here