Izotoniki są skierowane do ludzi wykonujących ciężką, fizyczną pracę lub sportowców, od których wymaga się wysiłku podczas treningi. Dzięki nim organizm może uzupełnić wypocone witaminy orz wodę. Napoje izotoniczne to esencja glukozy i węglowodanów, będących prawdziwym zastrzykiem energii dla zmęczonego ciała. Ich dodatkowa zaletą jest fakt, iż zawarte w nich minerały wspomagają pracę mięśni oraz są łatwiej przyswajalne.

Napoje energetyczne mają działanie głównie pobudzające, w związku z duża ilością kofeiny w nich zawartej. Zwiększają koncentrację i zmniejszają chęć spania, dlatego są tak popularne wśród osób uczących się czy zmuszonych do podróżowania nocą. Na pewno, w przeciwieństwie do izotoników, nie są wskazane dla wszystkich.

Przeciwwskazania do spożywania napojów energetyzujących:

– osoby, z natury nadpobudliwe, po ich wypiciu mogą mieć problemy ze snem
– osoby z nadciśnieniem nabawić się mogą palpitacji serca
– kobiety w ciąży, gdyż kofeina przenika do macicy, co spowodować może szkody w prawidłowym rozwoju płodu
– dzieci – ich system nerwowy nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowany, więc kofeina może mieć na negatywny wpływ na ich zdrowie
– alergicy powinni się wystrzegać spożywania napoi energetycznych w związku z konserwantami, których są one pełne

Eneregetyków nie powinno się ich łączyć z innymi „pobudzaczami” jak kawa czy cola, gdyż byłaby to stanowczo zbyt duża ilość kofeiny. Złą reklamę napojom energetycznym zrobiły incydenty, mające miejsce w wielu lokalach, gdzie mieszano je z alkoholem co jest absolutnie zabronione ze względu na skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa osoby jej pijącej. Każdy organizm jest inny, więc nie powinno się ryzykować eksperymentów tylko dlatego, że ktoś znajomy pił taką mieszankę i czuł się dobrze. Z pewnością żaden ze wspomnianych napojów nie jest zdrowy, ze względu na substancje chemiczne, będące w ich składzie. Najlepiej orzeźwiać się pijąc płyny na bazie naturalnej, jak zielona herbata czy cytryna z miętą. Jeśli jednak musimy już wybierać to między tymi napojami energetyzującymi oraz iztonicznymi, lepiej zdecydować się na izotnik, gdyż zawiera mikroelementy i nie jest szkodliwy dla zdrowia.

Pijacie tego typu napoje? Z jakich powodów pijecie napoje energetyczne bądź izotoniczne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrejpfrut – składniki odżywcze
Następny artykułKasza – składniki odżywcze

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here