Napoje Sok z czarnego bzu - przepis

Sok z czarnego bzu – przepis

-

Najpierw musimy zdobyć czarny bez, czasami w pewnym regionach zwany „hyćką”. Czarny bez nie jest tym powszechnie znanym, który kwitnie na kilka kolorów, m.in. na ciemny fiolet. Czarny bez to zupełnie inny krzew, kwitnący na biało i to jego kwiatów potrzebujemy. Kwiaty musimy zebrać w suchy, słoneczny dzień. Należy zebrać takie kwiaty, które są w fazie początkowej kwitnienia. Zrywamy je bardzo delikatnie i układamy w misce lub w worku, którego nie zamykamy.

– 20-40 ukwieconych gałązek czarnego bzu,
– 1 kg cukru,
– sok z cytryny,
– 1 litr wody.

Sok zaczynamy robić od przejrzenia kwiatów i pozbycia się z nich owadów. Następnie, do naczynia w którym będziemy przygotowywać syrop, odcinamy kwiaty tak, by zachować małe kawałki zielonych gałązek.

Gdy kwiaty są już gotowe, przygotowujemy zalewę. Należy zagotować wodę z cukrem i sokiem wyciśniętym z cytryny, a następnie tym wrzątkiem zalać kwiaty, tak, aby wszystkie znalazły się pod wodą. Garnek z przygotowaną zalewą przykrywamy i odstawiamy na kilka dni, od 2 do 4. Raz dziennie mieszamy zawartość naczynia. Po upływie kilku dni filtrujemy syrop i przelewamy do wyparzonych butelek. Można butelki pasteryzować.

Syrop, który nie jest pasteryzowany, lepiej przechowywać w lodówce, a pasteryzowany może stać do zimy w piwnicy bądź szafce. Po otwarciu syrop zawsze przechowujemy w lodówce.

Dodatkowo można do soku z bzu dodać mięty, cytrusy (kilka cytryn, pomarańczę, grejpfruta), rabarbaru, werbenę, melisę.

Znacie inny przepis na syrop z czarnego bzu? Podajcie go w komentarzu.

Jolanta Chabik

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Strelicja i helikonia – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Helikonia to tak naprawdę strelicja. Jednak wielu ludzi używa tych nazw zamiennie. Strelicja królewska posiada niezwykle oryginalny i piękny kwiatostan, dlatego też na całym świecie określana jest mianem „rajskiego ptaka”. Wywodzi się z rejonów Południowej Afryki, jednak bardzo szybko, poprzez swoją wytrzymałość, potrafi zaadaptować się w nowych warunkach.

Suflet z kurczaka – przepis

Suflet to delikatna zapiekanka. Można zrobić suflet na deser – czekoladowy, owocowy, waniliowy, ale także jako wykwintne danie obiadowe. Jedną z najpopularniejszych form takiego sufletu jest suflet drobiowy – zrobiony z kurzych wątróbek.

Zobacz też

Kotlety cielęce – przepis

Cielęcina to jedno z najlepszych i najdelikatniejszych mięs. Warto przyłożyć się do jego przyrządzenia. Efekt przerośnie nasze najśmielsze oczekiwania.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: