Grejpfruty są zdecydowanie zalecane osobom, które zmagają się z problemami układu krążenia. Wzmacniają one ścianki naczyń krwionośnych oraz przyczyniają się do obniżenia krzepliwości krwi, a tym samym zapobiegają zakrzepom i chorobie miażdżycowej. Działają przeciwzawałowo i przeciwudarowo. Grejpfruty powinny spożywać także osoby o zbyt wysokim „złym” cholesterolu oraz nadciśnieniowcy.

Grejpfruty wpływają także korzystnie na pracę układu moczowego i nerek. Świetnie działają na nasze kości i stawy; grejpfruty powinny się znaleźć w jadłospisie osób chorych na artretyzm, osteoporozę oraz reumatoidalne zapalenie stawów (gościec).

Grejpfruty mają niski indeks glikemiczny, dlatego są zalecane cukrzykom (obniżają poziom glukozy we krwi). Ze względu na ich niską kaloryczność (36 kcal/100 g), są świetną przekąską dla tych osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Ponadto sam w sobie grejpfrut ma właściwości „odchudzające”, gdyż przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu i poprawia metabolizm. Zalecany jest także osobom, które borykają się z wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Grejpfruty posiadają antyoksydanty, które chronią przed chorobami nowotworami oraz hamują proces starzenia się organizmu i poprawiają kondycję skóry. Są także jednym z najbogatszych źródeł witaminy C – jeden owoc dostarcza jej tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie. Dzięki temu grejpfruty znacznie wzmacniają naszą odporność. Dodatkowo mają właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Sok z grejpfruta wchodzi w interakcje z wieloma lekami, więc nie powinno się nim popijać medykamentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here