1) Siemię lniane pomaga na dolegliwości żołądkowe, regenerując jego błonę śluzową oraz błonę przewodu pokarmowego. Stosuje się je również w przypadku chorób wrzodowych oraz nadkwasoty. Jest także zalecane przy zaparciach oraz na zgagę.

2) Siemię lniane jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego przypisuje mu się działanie przeciwmiażdżycowe. Obniża także poziom „złego” cholesterolu. Zaleca się spożywanie siemienia przy odchudzaniu.

3) Siemię lniane można stosować – w połączeniu z wodą – zewnętrznie, np. do płukania jamy ustnej, gdyż ma właściwości przeciwzapalne. Z wywaru zaleca się także przygotowywanie okładów na oparzenia, odleżyny, rany bądź odmrożenia.

4) Siemię lniane zalecane jest kobietom w okresie menopauzy, gdyż zawiera fitoestrogeny, czyli substancje roślinne, które swoją budową przypominają żeńskie hormony. Zmniejsza ryzyko zachowań na raka piersi oraz raka macicy.

Siemię lniane można dodawać do posiłków (np. sałatek) bądź przyrządzić w formie wywaru (1-2 łyżeczki siemienia wystarczy zmielić i zalać gorącą wodą). Jego smak neutralny i praktycznie niewyczuwalny.

Próbowaliście już? Siemię lniane znajduje miejsce w waszym jadłospisie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here