Surowcem zielarskim pozyskiwanym z nagietka są kwiaty języczkowe – czyli te, które tworzą struktury określane potocznie jako płatki. (Tak naprawdę kwiat nagietka jest kwiatostanem zbudowanym z dwóch rodzajów kwiatów: wspomnianych już języczkowych i rurkowych – te tworzą środek kwiatu.) Im ciemniej pomarańczowa barwa surowca leczniczego, tym jest on bardziej wartościowy.

Nagietek działa:
– regenerująco, gojąco, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, antyseptycznie – dzięki tym właściwościom bardzo skutecznie wspomaga zabliźnianie się ran i uszkodzeń, przyspiesza proces ziarninowania naskórka (czyli wytwarzania tkanki łącznej z siecią włosowatych naczyń krwionośnych) i jego regeneracji. Korzystnie wpływa na likwidację obrzęków, które mogą pojawiać się przy wypryskach, stanach zapalnych, oraz skutecznie wspomaga leczenie wysięków – m.in. tych, które towarzyszą opryszczce lub które mogą powstawać przy niektórych ranach. Antyseptyczne właściwości zapobiegają zapaleniom i zakażeniom (grzybiczym, bakteryjnym i pierwotniakowym) – z tego powodu jest stosowany w zapaleniach pochwy i okolic intymnych, nadżerek szyki macicy, oraz do płukania jamy ustnej przy schorzeniach dziąseł, śluzówki. Nagietek zewnętrznie jest wykorzystywany w postaci naparów do okładów, płukanek, maści, kremów, toników. Wewnętrznie używany jest jako napar korzystnie wpływający na leczenie ran pooperacyjnych (również po wycięciu nowotworu), owrzodzeń przewodu pokarmowego). Przeciwzapalne i przeciobrzękowe właściwości zioła wykorzystuje się też przy łagodzeniu skutków ukąszeń owadów.
– przeciwskurczowo i przeciwbólowo – zioło bardzo dobrze reguluje pracę układu pokarmowego i łagodzi pojawiające się stany skurczowe. Napary stosuje się także do łagodzenia bólów miesiączkowych (szczególnie u młodych dziewcząt).
– przeciwnowotworowo i antytoksycznie – te w sumie mało znane własności nagietka wykorzystywane są już od dość dawna w byłym ZSRR w leczeniu nie nadających się do operowania nowotworów przewodu pokarmowego. Wykorzystuje się preparat o nazwie KN, który zawiera sproszkowany susz kwiatów nagietka oraz witaminę PP.
– łagodząco na układ nerwowy – zioło wspomaga likwidację stanów lękowych, nerwicowych i depresyjnych.

Uwaga!

Uwaga! przed zastosowaniem nagietka w postaci przyjmowanej doustnie należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowaliście kiedyś nagietek w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomógł?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMacierzanka – właściwości lecznicze
Następny artykułJak przygotować zgromadzenie wspólników?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here