Szałwię dobrze jest stosować wszędzie tam, gdzie wymagane jest łagodne, ale skuteczne odkażanie i likwidacja stanów zapalnych. Antyseptyczne właściwości szałwii wykorzystuje się do likwidacji bakterii, wirusów i grzybów. Napary z szałwii można stosować do płukania jamy ustnej przy pleśniawkach, aftach, zapaleniach przyzębia i dziąseł; pomagają w leczeniu gardła przy anginie – stosowane do płukania na przemian z roztworem soli skutecznie likwidują chorobotwórcze drobnoustroje i zmniejszają bolesność gardła. Działają również skutecznie w irygacjach pochwy.

Oprócz właściwości odkażających szałwia wykazuje działanie:
– przeciwpotne – zdecydowanie obniża ilość wydzielanego potu
– hamujące laktację – działanie to wykorzystuje się nie tylko do zatrzymania produkcji pokarmu u kobiet, które z jakichś powodów nie mogą karmić piersią, ale także w sytuacjach awaryjnych, np. przy zapaleniu piersi;
– ściągające – hamuje krwawienia z przewodu pokarmowego i z dziąseł;
– estrogenne i regulujące kobiecy cykl miesięczny – herbatki z szałwii poleca się kobietom w okresie menopauzy i tym, które skarżą się na bolesne lub nieregularne miesiączki;
– przeciwzapalne – napary dodaje się do kąpieli przeciwreumatycznych i likwidujących stany zapalne skóry, wspomagają leczenie zapaleń żył;
– rozkurczowe – co wykorzystuje się w łagodzeniu bolesnych skurczów jelit, likwidacji wzdęć i odbijań;
– kojące na układ nerwowy – szczególnie korzystna na nerwobóle jest kąpiel w naparze zioła.

Najczęściej szałwię stosuje się w postaci naparów przyjmowanych wewnętrznie lub zewnętrznie w postaci okładów lub do kąpieli. Zalane wrzątkiem ziele i zawinięte w gęste płótno zaleca się stosować jako kataplazm na obolałe stawy lub objęte zapaleniem miejsca na skórze.

Uwaga!

Szałwii nie powinny stosować kobiety w ciąży – podejrzewa się, że zioło może mieć właściwości poronne.

Stosujecie szałwię? Kiedy ją wykorzystujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zmienić umowę spółki jawnej?
Następny artykułŚwietlik – zastosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here