Świetlik stosowany jest do:
– leczenia chorób związanych z narządem wzroku – stosuje się odwary, napary do przemywań lub do sporządzania okładów na oczy, albo też kupowane w aptekach żele do wcierania w powieki zawierające sam świetlik lub świetlik w połączeniu z innymi ziołami (najczęściej działającymi przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie). By osiągnąć zamierzony efekt zioło należy stosować długo – przez kilka, kilkanaście tygodni. Wskazaniami do zastosowania świetlika na oczy są: zapalenia powiek, rogówki, spojówek, łzawienie i pieczenie oczu (również alergiczne), jęczmień, zmęczenie oczu. Okłady ze świetlika można stosować nakładając je na kilka godzin na powieki (najlepiej na noc); przemywania można wykonywać kilkakrotnie w ciągu dnia. Żele ze świetlikiem mogą być stosowane jako środek leczniczy i pielęgnacyjny. O ile nie kolidują z kosmetykami kolorowymi, mogą być stosowane nawet pod makijaż (wyciąg ze świetlika wchodzi w skład niektórych cieni do powiek). Zalane wrzątkiem ziele świetlika, najlepiej w połączeniu z rumiankiem, nagietkiem i bławatkiem można stosować jako aktywny kataplazm na oczy.
– leczenia kataru i lekkich zakażeń grypopodobnych – zioło jest polecane do leczenia ostrych i przewlekłych nieżytów nosa. W terapii stosuje się wyciągi ze świetlika lub nalewkę dozowaną w ilości 5 kropli na szklankę wody 3x dziennie.
– leczenia zaburzeń układu pokarmowego – na pobudzenie apetytu, w nadkwasocie i stanach zapalnych żołądka można stosować napar ze świetlika lub kataplazmy przykładane w niedomagające okolice.
– poprawy pamięci, złagodzenia bólów głowy i leczenia bezsenności – obecnie w tych celach świetlik jest bardzo rzadko stosowany.
Czy używaliście kiedyś świetlika? Na co go stosowaliście?