Coraz więcej dietetyków zgadza się z tym, że odpowiednia dieta wegetariańska jest bardzo zdrowym rozwiązaniem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci i nastolatków, które przechodzą na wegetarianizm, zwłaszcza, jeżeli nie jedzą one jajek i mleka. Jeżeli twoje dziecko oświadczy, że przestaje jeść mięso, nie wpadaj w panikę. Zapytaj je, co wpłynęło na jego decyzję i postaraj się dobrać mu odpowiednie suplementy diety. Przede wszystkim należy dopilnować tego, aby dzienna dawka jedzenia waszego dziecka zawierała wystarczającą ilość składników odżywczych. Dobrze zaplanowana dieta może poprawić zdrowie Waszych dzieci. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw i produktów bogatych w błonnik.

W Waszym nowym jadłospisie powinny znaleźć się soja, płatki zbożowe, jajka, napoje ryżowe i inne produkty, które zawierają witaminę B12. Ważne, aby dostarczać organizmowi witaminę D, zawartą w mleku i soku pomarańczowym. Kolejnymi, istotnymi dla wegeterian składnikami odżywczymi są wapno i żelazo. Znajdziecie je w grochu i fasoli, zielonych warzywach liściastych, brokułach i fasolce szparagowej. Żelazo możecie również dostarczyć organizmowi, jedząc chleb pełnoziarnisty, płatki i jajka. Wapń znajdziecie również w produktach mlecznych, brokułach, soku pomarańczowym i napojach sojowych. Kolejnym, ważnym dla wegetarianów minerałem jest cynk, który występuje m. in. w orzechach i nasionach dyni. Osoby, które cierpią na niedobór któregoś z wyżej wymienionych składników, chęć zmiany diety powinny skonsultować z lekarzem. Na wegetarianizm nie powinny również decydować się osoby ze skłonnością do anemii.

Dieta bez mięsa jest dobra praktycznie dla każdego, a szczególnie korzystna może okazać się w przypadku nastolatków, którzy jedzą zbyt mało warzyw i owoców. Najlepszym rozwiązaniem jest dla nich spożywanie posiłków bogatych w warzywa, owoce, jajka i produkty mleczne. Jeżeli zdecydujecie się na bardziej restryktywny rodzaj wegetarianizmu, np. weganizm, pamiętajcie, aby dbać o odpowiedni bilans żelaza, cynku, wapnia oraz witam D i B12 Zanim jednak zrezygnujecie z jedzenia mięsa, zastanówcie się nad tym, czy stać was na kupno produktów bogatych w odpowiednie dla wegetarianów składniki odżywcze oraz odpowiedzcie sobie szczerze na pytanie, jak bardzo chcecie zmienić nawyki żywieniowe.

Jesteście wegetarianami? Co zadecydowało o zmianie Waszych nawyków żywieniowych?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowy styl życia
Następny artykułAltruizm – definicja

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here