Ciężko nieraz określić co jest altruistyczne, a co nie. Prawdziwy altruizm polega na tym, iż osoba działająca altruistycznie nie kieruje się żadnymi pobudkami osobistymi, jak chęć korzyści, samozadowolenia czy bycia postrzeganą w odpowiedni sposób w oczach innych. Prawdziwy altruizm rezygnuje z jakichkolwiek korzyści wynikających z działania, nawet tych psychologicznych, stąd trudno określić i sprawdzić, jakie zachowanie jest altruistyczne, a jakie takie nie jest. Wydawałoby się, że owo wewnętrzne poczucie satysfakcji towarzyszące gestom altruistycznym stanowi nagrodę samą w sobie.

Kiedy jednak mówi się o altruizmie zazwyczaj nie rozważa się zjawiska na planie psychologicznym. Raczej rozumie się przezeń działanie czy akt okazania dobroci, życzliwości czy oferowania pomocy, za które altruista nie otrzyma żadnych korzyści materialnych, jak na przykład oferowanie pieniędzy na cele charytatywne.

Wiele różnych kultur postrzega altruizm jako bardzo istotną część swojej religii czy moralności i jest on w obrębie takich kultur niezwykle wysoko ceniony. W zasadzie wszystkie religie monoteistyczne opiewają altruizm, który według ich zasad, powinien być częścią życia każdego wyznawcy i motorem jego działania. Troska o dobro innych jest jednym z najważniejszych elementów moralności religijnej.

Również wiele nurtów filozoficznych podkreślało wagę altruizmu. Dwudziestowieczni egzystencjaliści także wysuwali postulat zachowania altruistycznego, który miał zastąpić wiarę religijną. Altruizm w tym nurcie urósł do rangi jednego z największych postulatów.

Osoby o altruistycznych działaniach mają być szczęśliwsze od innych. Altruizm pomaga im w poczuciu satysfakcji, pełni i sensu życia, przez co mają być także zdrowsze. Okazuje się, że altruizm jest korzystny nie tylko ze względów religijnych czy społecznych, ale także zdrowotnych i psychologicznych.

Ludzkość czci altruistów, którzy poświęcili się dla jej dobra i zasłużyli na miano bohaterów. Na ile na szacunek zasługują także zwykłe osoby, które ukazują altruistyczne gesty na co dzień?

Uważacie się za altruistów? Czym przejawia się Wasz altruizm?

1 KOMENTARZ

  1. W naszym kraju altruizm wobec zwierząt często wyzwala furię w ludziach nielubiących zwierząt. Znam kilka przypadków brutalnego pobicia kobiet dokarmiających bezdomne koty, sama również doznałam z tego powodu wielu agresywnych ataków słownych. Aby uniknąć agresorów, karmienie kotów odbywa się w godzinach nocnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here