Rozwój nastąpił we wszystkich dziedzinach. Co więc powinien umieć czterolatek?

Maluch zrozumiale się komunikuje. Zna wiele słów, kilka kolorów, zadaje wiele pytań, dużo więcej też rozumie. Umie liczyć do czterech, podejmuje próby pisania swojego imienia. Czas koncentracji w zajmowaniu się jedną rzeczą wydłuża się. Dziecku towarzyszy duża ciekawość w poznawaniu świata i eksperymentowaniu.

Ważne miejsce zajmują prace plastyczne: malowanie farbami, rysowanie i klejenie. Rysunki są coraz bardziej kształtne. Dziecko zdobywa umiejętność samodzielnego posługiwania się nożyczkami. Opiekunowie powinni pamiętać o chwaleniu szkraba i motywowaniu go.

Nowości pojawiają się w rozwoju fizycznym. Przy stole dziecko potrafi posługiwać się nożem i widelcem. Niemal żadnej pomocy nie wymagają samodzielne przeprowadzane czynności pielęgnacyjne (korzystanie z toalety, mycie się, szczotkowanie zębów) oraz ubieranie i rozbieranie się. Ulubionymi zabawami jest układanie puzzli oraz klocków.

Maluch chętnie wybiera się na wspólne spacery, zwłaszcza połączone z jazdą na rowerku. Rozwój fizyczny przebiega dynamicznie. Czteroletni maluch ochoczo biega, skacze, pokonuje tory przeszkód, kopie piłkę i rzuca nią, wydłużając stopniowo długość rzutu. Jednak większość szkrabów nie potrafi jeszcze złapać lecącej piłki. Zabawy, dokonania fizyczne są coraz śmielsze. Należy zachować baczną uwagę, gdyż bez rozwiniętego myślenia przyczynowo-skutkowego malec nie przewiduje nawet niebezpiecznych konsekwencji swojego zachowania.

Wiele do życzenia pozostawia nieraz rozwój społeczny czterolatka, głównie z powodu wspomnianego już buntowniczego okresu. Maluch ekspresyjnie wyraża emocje, a w chwilach złości nierzadko niszczy przedmioty. W słowniku pojawiają się brzydkie słowa –zasłyszane gdzieś przypadkiem lub wyniesione z przedszkola. Zadziwić może upór dziecka, silne przeciwstawianie się poleceniom. Osłodą niech będzie umiejętność zabawy w grupie, a także umiejętność okazywania współczucia.

Uwaga!

Ważne miejsce w wychowywaniu czterolatka zajmuje ścisłe określanie granic oraz zasad panujących w domu.

Jak oceniacie swojego czterolatka? Umie wszystko, co powinien? 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo potrafi trzylatek?
Następny artykułJakie witaminy dla niemowląt?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here