Drgawki mogą wyglądać bardzo różnie, stąd też zawsze lekarze określają ich charakter. W sytuacji, gdy obejmują one całe ciało, nazywa się je drgawkami uogólnionymi. Inny ich rodzaj to drgawki połowicze, ponieważ skurcze występują tylko po jednej stronie ciała. Wystąpić także mogą drgawki, które lokalizują się i obejmują jednocześnie jedynie jakąś wybraną część ciała, wówczas nazywa się je ogniskowymi.

Przyczyn drgawek może być bardzo wiele. Ważne jest, aby pamiętać, że u dzieci dość często występują drgawki gorączkowe. Co należałoby o nich wiedzieć?

Drgawki gorączkowe charakterystycznie dotyczyć mogą dzieci w przedziale wiekowym mniej więcej od 6 miesiąca życia do 5 roku życia. Zawsze związane są one z występowaniem u dziecka wysokiej gorączki, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni. Badania naukowe pokazują, że predyspozycja genetyczna odgrywa rolę w rozwoju tej patologii. Ważny jest także fakt, że pomimo iż dziecko gorączkuje, nie stwierdza się u niego żadnych infekcji dotyczących ośrodkowego układu nerwowego.

Z uwagi na to, że drgawki mogą być jedną z wielu manifestacji zapalenia opon mózgowych, lekarz pediatra musi zbadać, czy u dziecka występują czy też nie objawy przemawiające ze zapaleniem opon mózgowych. U znakomitej większości dzieci, kiedy pojawiają się drgawki gorączkowe, temperatura ciała przekracza 39 stopni. Drgawki zazwyczaj mają charakter uogólniony, czyli obejmują całe ciało. Trwają kilka minut, ale w odczuciu rodziców jest to zdecydowanie długi okres czasu. W związku z tym, że trwają one krótko, najczęściej wzywane przez opiekunów pogotowie przyjeżdża, gdy napad już się skończy, a lekarz bada dziecko, u którego nie ma już takich objawów.

Jeśli dziecko jest małe, w wieku niemowlęcym lekarze starają się, chociaż na krótki czasu, przyjąć dziecko do szpitala w celu obserwacji i wykluczenia innych patologii, np. zapalenie opon mózgowych. Warto dodać, że w przeważającej większości przypadków wykonywane badanie EEG nie wskazuje na żadne patologie ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast jeśli u dziecka pojawiły się raz drgawki gorączkowe, to istotnym działaniem ze strony lekarza jest poinstruowanie rodziców. Należy im wyraźnie powiedzieć, aby zawsze, gdy dziecko ma cechy infekcji, mierzyć mu temperaturę ciała i kontrolować ją. Jeśli przekroczy ona 38 stopni, nie powinno się czekać, tylko podać dziecku lek obniżający gorączkę.

Drgawki to objaw dość mało specyficzny, który może pojawić się w przebiegu wielu chorób. Należą do nich też te, które są poważne, takie jak padaczka, zapalenie mózgu, ale także zatrucia, alergie, zaburzenia metabolizmu i wiele innych. Powinno się zrobić wszystko, aby odnaleźć przyczynę wywołującą drgawki. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie właściwego i skutecznego leczenia.

Czy Wasze dziecko miało kiedyś drgawki? Czym były spowodowane? Jak wtedy postąpiliście? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZespół Marfana – objawy
Następny artykułCzynniki teratogenne – rodzaje

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here