Ciąża Czynniki teratogenne - rodzaje

Czynniki teratogenne – rodzaje

-

Oczywiście niektóre z nich odgrywają pozytywną rolę w rozwoju dziecka, a inne mogą być dla niego szkodliwe. Te ostatnie nazywane są czynnikami teratogennymi. Można je podzielić na fizyczne, chemiczne, biologiczne. Każda kobieta, która planuje ciążę lub jest w ciąży, powinna posiadać podstawowe informacje o nich, ich szkodliwym oddziaływaniu i potencjalnych skutkach ich działania, aby wiedziała, czego należy unikać i jak zwiększać prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się zdrowe.

Do czynników fizycznych należy ekspozycja kobiety ciężarnej na promieniowanie. Trzeba wiedzieć, że energia promieniowania może wywoływać uszkodzenia komórek, ponieważ doprowadza do nieodwracalnych zmian na poziomie genów. Komórki zarodka i płodu wykazują bardzo szybkie tempo podziału, tym bardziej są one narażone na zgubne działanie promieniowania. Może dojść do uszkodzeń zwłaszcza gruczołów płciowych, tkanki chrzęstnej i kostnej oraz układu krwiotwórczego. Tak ważne jest zatem, aby kobieta dość wcześnie zorientowała się, że jest w ciąży. Wykonanie chociażby prześwietlenia klatki piersiowej w ciąży to ekspozycja na promieniowanie, którego skutków do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Kolejna grupa czynników teratogennych obejmuje różne substancje chemiczne. Przy każdej okazji należy podkreślać, aby kobiety ciężarne, zanim przyjmą jakiekolwiek leki, skonsultowały się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wiele farmaceutyków jest przeciwwskazanych w okresie ciąży. Głównie dlatego, że nie ma dostatecznie wielu badań, które stwierdziłyby jednoznacznie, jakie jest ich działanie na płód. Powszechnie stosowany kiedyś talidomid spowodował, że dzieci rodziły się z deformacjami kończyn. O niektórych działaniach niepożądanych lekarze wiedzą, znają też leki bezpieczne do przyjmowania w czasie ciąży, zatem trzeba zasięgać zawsze ich opinii.

Dość oczywiste wydaje się, że palenie papierosów i picie alkoholu w czasie ciąży powinno być całkowicie zabronione. Skutki przyjmowania alkoholu w ciąży mogą być bardzo poważne dla dziecka. Grozi ono wcześniactwem, małogłowiem, niedorozwojem, zwiększonym ryzykiem wad serca. Palenie tytoniu sprawia, że dziecko ma mniejszą masę ciała i może mieć obniżony poziom rozwoju intelektualnego.

Idealnie byłoby oczywiście, gdyby kobieta przygotowała się do ciąży. Warto wykonać badania, ewentualnie szczepienia, które zmniejszą ryzyko zakażenia wirusowego w czasie ciąży. Mowa tu głównie o różyczce. Jeśli kobieta nie chorowała na nią, nie była szczepiona na różyczkę, to gdy dojdzie do zachorowania na nią w czasie ciąży, u dziecka skutki mogą być poważne – wady serca, głuchota, zaćma, wodogłowie.

Ważne jest również dla prawidłowego rozwoju płodu, aby matka zdrowo się odżywiała, miała zbilansowaną dietę, przyjmowała suplementy witaminowe. Powinna również wystrzegać się ciężkich prac związanych z dużą aktywnością fizyczną.

Czy znacie inne czynniki teratogenne? Dajcie znać na co uważałyście w czasie ciąży.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Na pewno jedną z największych naturalnych atrakcji nie tak popularniej jeszcze turystycznie Czarnogóry jest Park Narodowy Durmitor chroniący florę i faunę gór o tej samej nazwie. Od niedawna wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warty jest odwiedzin jeszcze przed tym jak zaleje go fala podróżników z całego świata.

Jaki znak zodiaku pasuje do Lwa?

Osoby urodzone pomiędzy 23 lipca a 22 sierpnia to zodiakalne Lwy. Jak przystało na króla zwierząt, Lew dąży do niekwestionowanej pozycji i autorytetu. Ponadto jego żywiołem jest ogień, a więc cechuje go wewnętrzna siła, ale jednocześnie skłonność do dominacji. Z jakim znakiem Zodiaku Lew ma szansę stworzyć udany związek?

Zobacz też

Usuwanie rozstępów – sposoby

Rozstępy, często mylone z cellulitem, to...

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: