Na zajęciach organizowanych dla niemowlaków nie wymagany jest specjalny strój. Ważne aby rodzice założyli maleństwu pieluszkę wodoodporną. Bobaski mają czuć się w wodzie swobodnie, dlatego nie ma konieczności, aby dziecko musiało być ubrane w strój kąpielowy. Poza tym niemowlak w stroju kąpielowym z pewnością zmarznie, nie jest jeszcze przyzwyczajony do nagłych zmian temperatury, a mokry strój przyklejony do ciała spowoduje jedynie uczucie dyskomfortu.

Przed zabraniem dziecka na basen rodzice powinni zgłosić się z maluszkiem do pediatry. Lekarz zbada dziecko, wykluczy choroby uniemożliwiające przebywanie na basenie i wyda potrzebne zaświadczenie, gdyż obecnie wiele szkółek pływackich dla najmłodszych wymaga oświadczenia lekarskiego, iż nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dziecko mogło brać udział w zajęciach. Na zajęcia pływania nie powinny uczęszczać dzieci z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma oskrzelowa i moczowego, ale także z problemami skórnymi, takimi jak alergie, czy atopowe zapalenie skóry. Rodzice powinni pamiętać, iż na basen mogą zabrać zupełnie zdrowe dziecko. Jeżeli maluch jest przeziębiony, pozostajemy w domu.

Pierwszy raz na basenie wiąże się z oswojeniem dziecka z wodą. Musimy zachować szczególną uwagę, aby dziecko nie wystraszyło się oraz by nie spotkało je żadne przykre przeżycie. Rodzice muszą być obecni, pewnie trzymać dziecko w ramionach. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto nałożyć dziecku tzw. motylki na ramionka. Dziecko szczególnie na początku powinno być zwrócone twarzą do rodzica, który uśmiechając się i łagodnie mówiąc do maleństwa będzie je zachęcał do zabawy. Warto wiedzieć, iż szczególnie dobrze jest zabierać na basen dzieci mające zaledwie 4 miesiące, gdyż taki maluch ma jeszcze tzw. odruchy niemowlęce – wstrzymywanie oddechu pod wodą na kilka sekund, czy odpychanie nóżkami. Warto wiedzieć, iż zanikają one już u półrocznego dziecka.

Udając się na basen z małym dzieckiem należy zabrać ze sobą ręcznik dla maluszka, dwie pieluszki basenowe oraz jedną zwykłą, którą założymy dziecku po wyjściu z wody. Ważne, aby ciałko dziecka umyć dokładnie mydełkiem dla dziecka, a nie tym, które jest w dozowniku, jak również, aby natłuścić delikatną skórę dziecka oliwką. Należy również dokładnie osuszyć uszka maleństwa i włoski, jak również odczekać kilka minut w szatni, zanim wyjdziemy z dzieckiem na powietrze. Nie zapominajmy również o zabraniu czegoś do jedzenia i picia dla maluszka.

Pamiętajmy, iż nie wszystkie dzieci lubią wodę, dlatego podczas pierwszego kontaktu należy powoli oswajać niemowlaka z wodą i delikatnie zanurzać. Nie wolno robić nic na siłę i wbrew dziecku. Wybierając się na basen należy sprawdzić również czy jest wydzielone i odpowiednio płytkie miejsce do pływania dla dzieci z rodzicami, temperaturę wody, która powinna wynosić ok. 33 °C, jak również kwalifikacje instruktorów prowadzących zajęcia.

Kiedy Wasze Maluchy zaczęły chodzić na basen? Lubią pływać? 🙂 Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak napisać program szkolenia?
Następny artykułJak rozpoznać, badać potrzeby szkoleniowe?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here