Warte podkreślenia jest to, iż dziecko rodzi się z wykształconymi już narządami zmysłów, a jego analizatory już od pierwszych chwil życia są gotowe do działania. Jednakże system wzrokowy noworodka nie jest w pełni dojrzały, mimo tego stan ten w ciągu 3–4 miesięcy życia wyrównuje się. Dziecko po tym czasie potrafi rozpoznawać twarze, różnicować kształty i barwy. Tak więc funkcjonowanie analizatora wzrokowego doskonali się z wiekiem, a percepcja wzrokowa rozwija się poprzez zdobywane doświadczenia i uczenie się dziecka.

Do zadań rodziców należy odpowiednia stymulacja i ćwiczenia rozwijające i usprawniające percepcję wzrokową. Do takich ćwiczeń zaliczyć można wszelkiego rodzaju układanki –  puzzle, domina czy też figury geometryczne. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest również rysowanie konturu według podanego wzoru, gdzie kontur obrazka jest słabo zaznaczony, a zadaniem dziecka jest pogrubienie go. Po wykonaniu tego zadania można wypełnić zaznaczone kontury – pokrywanie płaszczyzny farbą bądź kredkami stanowi również doskonałe ćwiczenie stymulujące. Warto z dzieckiem rozmawiać na temat różnic między obrazkami, jak też zachęcać dziecko do opisywania obrazków podczas, np. oglądania książeczki.

Kolejnym ćwiczeniem jest układanie obrazków z figur geometrycznych według podanego wzoru bądź uzupełnianie niekompletnych figur. Niezwykle rozwijającym i stymulującym ćwiczeniem są rozsypanki wyrazowe, w których dziecko układa poszczególne wyrazy według podanego wzoru. Wyszukiwanie i segregowanie takich samych liter czy kształtów geometrycznych także stymulująco wpływa na percepcję wzrokową, gdy stawiamy przed dzieckiem duży kartonik z napisaną literą i kilka małych z różnymi literami, a zadaniem dziecka jest odnalezienie odpowiedniej literki. Ćwiczeniem świetnie wpływającym na percepcję wzrokową, ale również ruchową, jest nawlekanie koralików na nitkę. Jest to zadanie pochłaniające dziecko i usprawniające wspomniane funkcje.

Na początku dziecko może mieć kłopoty z tym zadaniem, ale po kilku próbach samo zobaczy, iż radzi sobie coraz lepiej, co dodatkowo zmotywuje je do kolejnych zabaw i ćwiczeń nieco bardziej skomplikowanych. Pamiętajmy, aby wraz z postępami dziecka, podnosić poprzeczkę troszkę wyżej, aby dziecko nie ćwiczyło wciąż jednych i tych samych zadań, które w sposób doskonały potrafi już wykonywać.

Uwaga!

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zabawy i ćwiczenia stymulujące percepcję wzrokową dziecka, bowiem ich zadaniem jest pomoc i wspieranie dziecka w rozwoju, by w przyszłości nie miało problemów z opanowaniem takich umiejętności jak np. czytanie czy pisanie.

Jakie inne ćwiczenia stymulujące percepcję wzrokową dziecka znacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ćwiczyć pamięć słuchową?
Następny artykułMitomania u dzieci

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here