Dziecko Jak, czym czyścić nos dziecku?

Jak, czym czyścić nos dziecku?

-

Małe dzieci potrzebują pomocy w uporaniu się z katarem. Zatkany nosek utrudnia ssanie i spokojny sen. W pierwszej kolejności należy zadbać o nawilżanie mieszkania i wietrzenie. Katar nie jest przeciwwskazaniem do spacerów, a nawet wręcz przeciwnie. Powietrze obkurcza śluzówkę nosa, ułatwiając oddychanie. Maluszek powinien również dużo pić, gdyż płyny pomagają rozrzedzić wydzielinę i ją wykrztuszać. Podczas kataru u dziecka, szczególnie trudne są noce. Zatkany nos powoduje wielokrotne przebudzanie się dziecka z płaczem. Dobrym pomysłem jest ułożenie w łóżeczku na równi delikatnie pochyłej. Innymi słowy, trzeba tak przygotować miejsce do spania, aby główka malucha była wyżej niż klatka piersiowa. Najlepszym rozwiązaniem jest podłożenie pod materac od strony głowy złożonego koca lub ręcznika. Gruby materac zniweluje nierówności. Taka pozycja ułatwi spływanie wydzieliny z nosa, a nie będzie osadzać się w gardle i na oskrzelach.

Nieoczyszczanie nosa powoduje, że zalegająca wydzielina przyczynia się do rozwoju bakterii. Jeśli wydzielina jest intensywna, pomaga noszenie maluszka w pozycji pionowej. Ważne jest również podwyższenie głowy podczas karmienia.

Uwaga!

Na rynku dostępne są specjalne aspiratory służące do oczyszczania nosa. Z jednej strony aspiratora znajduje się końcówka, którą delikatnie wsuwa się do każdej z dziurek nosowych. Od końcówki odchodzi wężyk, zakończony ustnikiem. Rodzic, wkładając ustnik w swoje usta, musi delikatnie zasysać powietrze. Siła tego ssania spowoduje dokładne oczyszczenie noska. Oczywiście, wszelka wydzielina z noska maluszka nie przedostaje się do ust rodzica, ale jest wyłapywana przez umieszczony w aspiratorze kłębek waty lub specjalny filtr. Przed odessaniem wydzieliny można wpuścić do noska kilka kropel soli fizjologicznej lub użyć wody morskiej w sprayu. Preparaty te rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie. W przypadku gęstego kataru warto smarować powierzchnię pod noskiem maścią majerankową.

A czym Wy czyścicie dzieciom noski? Macie jakieś sprawdzone „patenty”? Podzielcie się nimi!

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Umiejętności miękkie – szkolenie – na czym polega?

Do czego umiejętności miękkie są potrzebne? Są one narzędziami, które umożliwiają przekazywanie tzw. twardej wiedzy. Trudno bez ich opanowania w większym lub mniejszym stopniu wyobrazić sobie funkcjonowanie człowieka w szeroko rozumianym społeczeństwie. Są one obecne, m. in. w pracy, szkole czy w relacjach z drugim człowiekiem.

Jak pomóc po przegranej?

Zwycięstwa zawsze dają poczucie mocy, szczęście i motywują do dalszych działań. Oczywiste jest jednak, że nie zawsze możemy wygrywać. Gdy powinie się nam noga, czujemy wstyd, zawód sobą samym i działaniami, które doprowadziły do porażki. Nie należy się jednak załamywać – każda drobna przegrana składa się na przyszły sukces.

Zobacz też

Warunki umowy abonenckiej – czemu mogą być różne?

Dlaczego moi znajomi taniej płacą za telefon? Dlaczego w tej samej cenie mogą dostać więcej u tego samego operatora? Dzieję się tak głównie dlatego, że zapewne operatorzy ciągle zmieniają swoje promocje planów taryfowych. O ile same plany taryfowe zmieniane są rzadko, o tyle promocje, dzięki którym dostaniemy w posiadanej taryfie więcej minut lub tańszy telefon dość często.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: