Dziecko Jak mówić żeby dzieci nas słuchały?

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały?

-

Wielu rodziców odczuwa frustrację, gdy ich dzieci nie słuchają tego, co do nich mówią. Problemy ze słuchaniem i rozumieniem swoich racji stają się zarzewiem wielu konfliktów, których można byłoby uniknąć. Jeśli chcemy, aby dzieci nas słuchały powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na formę naszych komunikatów. Unikajmy kategorycznych osądów, destruktywnej krytyki i nieustannego oceniania. Trzymając się zasady: „dzieci i ryby głosu nie mają” oraz notorycznie nie pozwalając dziecku na wyrażanie sądów i opinii, które są sprzeczne z naszymi poglądami uniemożliwiamy dwustronną komunikację. Jeśli chcemy, aby dziecko nas słuchało, my także musimy słuchać jego racji.

Pozwalajmy naszym pociechom na wyrażanie swoich emocji nawet, jeśli jest to złość. Uciszając je uczymy, że nie mogą nam o wszystkim powiedzieć i pozwolić sobie na słowną ekspresję swoich stanów emocjonalnych. Warto także pamiętać o tym, że dziecko uczy się schematów komunikacyjnych od nas. Jeśli znajdujemy w ciągu dnia czas na wspólną rozmowę, czy to w trakcie posiłków, czy może wieczorem, gdy zasiadamy wspólnie do rodzinnych gier lub innych rozrywek, wówczas rozmowa dla naszego dziecka jest czymś naturalnym.

Frustrujące jest, gdy dzieci nas się nie słuchają. Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim powinniśmy mieć ustalone zasady, których dziecko powinno przestrzegać, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych kłótni i sporów. Oczywiście my sami także musimy przestrzegać ustalonej rutyny dnia i dostosować do niej nasz codzienny grafik.

Jeśli dziecko sprawia nam problemy, gdy przerywamy zabawę, wracamy do domu od babci, czy kończymy inną czynność, która sprawia dziecku przyjemność, aby uniknąć histerycznej reakcji należy uprzedzić dziecko, że niedługo nastąpi koniec danej aktywności. Takie przygotowanie z pewnością pozwoli uniknąć ewentualnych trudności.

Nie przesadzajmy także z nadmiernym tłumaczeniem. Dziecko ma prawo znać motywy naszych działań, jednak wiele naszych poleceń i ustalonych zasad powinno nie podlegać dyskusji. Takie reguły bez tłumaczenia zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa. W chwilach złości dziecko nie rozumie naszych argumentów i to dodatkowo zwiększa jego złość.

Uwaga!

Pamiętajmy także o tym, że dziecko nie ma takie samego poczucia czasu jak dorosły. Nie informujmy go, zatem o długoterminowych planach. Kiedy powiemy dziecku o zbliżającej się wycieczce powinniśmy przygotować się na codzienną serię pytań i niecierpliwość w oczekiwaniu na zbliżający się termin wyjazdu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co zrobić, gdy komputer nie wykrywa pendrive?

Pendrive to urządzenie, które skutecznie wyparło popularną kiedyś płytę CD-RW (płytę wielokrotnego zapisu) i szybko stało się jednym z najpopularniejszych narzędzi do wymiany danych. Jest to nic innego jak zewnętrzna pamięć USB, która oprócz wymiany plikami, pozwala także w niektórych przypadkach na naprawę komputera, czy zwiększenie jego pamięci.

Jaką mulinę kupić do haftowania?

Mulina to podstawowa nić, jaką posługują się osoby haftujące. Składa się ona z 6 cieniutkich niteczek, które można rozdzielać według potrzeby. Jeśli materiał jest gęsty, taka gruba nić może uniemożliwiać nam pracę, zatem trzeba wziąć tylko pewną jej część, dopasowaną do materiału, jaki posiadamy.

Zobacz też

Grasshopper – przepis

Drink Grasshopper, znany u nas pod kilkoma różnymi nazwami – Pasikonik, Zielony Pasikonik, Konik polny – jest drinkiem o nie do końca znanym pochodzeniu. Podobno wymyślono go w Nowym Orleanie, ale nie jest to jasne. Jasne jest natomiast, że ten słodki drink o konsystencji pianki jest bardzo lubiany przez kobiety. To rewelacyjny aperitif.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: