Wielu specjalistów w sprawie wychowywania dzieci mówi, że dziecko najlepiej funkcjonuje w świecie ustalonych zasad. Kiedy zaczyna się przy czymś twardo upierać, zawsze możemy mu przypomnieć o zasadach, jakie z nim ustaliliśmy. Przeważnie za nieprzestrzeganie takich zasad spotyka dziecko wcześniej ustalona kara. Jeśli będziemy mieć ustalone co i jak robimy z pewnością dziecko będzie się upierało znacznie mniej. Do osiągnięcia przez dziecko przestrzegania wspólnych reguł potrzeba dziecku określonego czasu. Na pewno nie będzie to tak, że z dnia na dzień dojdzie do diametralnej zmiany. Jeszcze jakiś czas dziecko będzie niejako nas próbowało. Jednak konsekwentne przestrzeganie zasad przyniesie skutki. Ustalmy z dzieckiem np. jeśli wchodzimy do sklepu robimy dziś tylko zakupy. Możesz wybrać jedną rzecz np. gumę i bez zbędnych tłumaczeń realizujemy plan. Oczywiście nie jesteśmy w stanie od razu osiągnąć zamierzonego celu ale nasza konsekwencja będzie nagrodzona. Upór dziecka stopniowo będzie się zmniejszał, ponieważ będzie ono wiedziało, że poprzez takie zachowanie nie jest w stanie wyegzekwować od nas czegoś o co uparcie prosi.

Często metodą na upór dziecka jest dawanie dwóch rzeczy do wyboru. Nie można dawać dziecku zbyt wiele do wyboru ponieważ generalnie dzieci szybko tracą chęć do wykonywanie czynności lub zwyczajnie gubią się w wyborach. Na uparte dziecko, które stosuje wobec swoich rodziców czasami bardzo drastyczne metody wymuszenia jakiejś rzeczy, taka metoda jest idealna. Dziecko ma do wyboru dwie konkretne opcje. Dajemy dziecku do wyboru np. wyjście do kina lub na spacer. Dziecko ma prawo zadecydować co chce robić, więc dajemy mu poczucie, że jego zdanie jest dla nas ważne. Jeśli dziecko nadal uparcie nie chce dokonać wyboru zostawiamy je na przemyślenie decyzji. Nie narzucamy swojego zdania, dajemy odpowiedni czas na dokonanie wyboru.

Upór dziecka nie należy pokonywać narzucaniem swojego zdania, nie słuchaniem argumentów wytaczanych przez dziecko, przynosi to zazwyczaj zupełnie odwrotny skutek. Kiedy dziecko uparcie chce podjąć jakąś próbę wymuszenia jakiejś rzeczy najczęściej towarzyszy temu krzyk, płacz. Dziecko jest w takim momencie zablokowane, najczęściej nie jest w stanie wysłuchać naszych tłumaczeń. Musimy wtedy przeczekać taką sytuację. Wytłumaczenie zachowania trzeba wtedy odłożyć kiedy dziecko będzie już w stanie się uspokoić. Tylko taka metoda jest w stanie zadziałać na nasze dziecko.

Niestety wiele dzieci jest konsekwentne w swoim uporze. Nie pomagają tłumaczenia czy dawanie wyborów. Czasami konieczne jest danie dziecku możliwości zrobienia jakiejś rzeczy przy której się upiera. Zobaczenie przez dziecko konsekwencji zachowanie może czasami pomóc. Jeśli np. nie jest to rzecz która zagraża dziecku np. wyleje ze szklanki sok czy stłucze kubek pomoże mu zapamiętać, że jeśli będzie się upierało poniesie skutek swojego uporu.

Upór dziecka jest kłopotem w codziennym funkcjonowaniu dezorganizuje życie rodzinne tracimy czas i mnóstwo energii całej rodziny. Nie musi być tak. Jeśli podejmiemy decyzję, by zastosować u dziecka metody, by zmienić zachowanie spróbujmy zastosować powyższe metody. Nasza konsekwencja może przynieść zamierzone rezultaty. Zmiana zachowania u dziecka będzie wymagała od nas czasu ale efekty będą znaczące dla całej rodziny.

Wasze dziecko jest uparte? W jakich sytuacjach? Macie jakieś swoje sposoby na radzenie sobie z nim? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić zawieszkę do łańcuszka?
Następny artykułJak bawić się z dzieckiem niedosłyszącym?

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here