Dziecko Jak rozwijać zainteresowania dzieci?

Jak rozwijać zainteresowania dzieci?

-

Dziecko jest małym odkrywcą. To z czym się spotyka najczęściej jest dla niego nowe i nieznane, dlatego od razu próbuje zbadać zjawisko wszystkimi zmysłami. W dziecku rozwija się z każdym dniem ciekawość i potrzeba poznawania świata. Dzieci w każdym etapie rozwojowym cechują się różnymi rodzajami zainteresowań, które zmieniają się z wiekiem.

Rodzice powinni obserwować swoje dziecko przez dłuższy czas. Wówczas zdołają ustalić, w jakim kierunku zmierzają zainteresowania dziecka, a wtedy będą je mogli rozwijać poprzez różne zabawy edukacyjne. Hobby dziecka skupiają się zwykle na jakimś określonym przedmiocie bądź problemie. U małych dzieci, które nie mają jeszcze wykształconych zainteresowań, dorośli powinni podejmować próby różnych zabaw i gier dydaktycznych, w celu zaciekawienia malca.

Na początku warto zacząć od oglądania książeczek. Należy śledzić razem z dzieckiem poszczególne obrazki, opowiadając przy tym daną historyjkę. Dobrze by zadawać dziecku pytania odnośnie tego, co przedstawiają rysunki, aby wskazywało paluszkiem zwierzątka, owoce itd. Takie ćwiczenie będzie aktywnie wpływać na rozwój mowy i percepcji wzrokowej u dziecka.

W późniejszym czasie rodzice powinni jak najczęściej czytać maluszkowi, aby rozwijać jego wyobraźnię i zainteresowania kolorowymi bajkami. Gry oraz zabawy dydaktyczne i konstrukcyjne w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju zainteresowań u dziecka. Zabawy tematyczne, w czasie których dziecko odgrywa pewne role, mają charakter naśladowczy i odtwórczy. Każde dziecko przechodzi przez etap zabaw w fryzjera, kosmetyczkę, a przede wszystkim w dom. W czasie zabaw każdemu domownikowi przypisuje określoną rolę, a samo chce odgrywać znaczącą pozycję.

Uwaga!

Również gry interaktywne i komputerowe rozwijają zainteresowania u dzieci, jednakże powinny być stosowane pod obecnością i kontrolą rodziców. Chodzi tutaj o gry komputerowe o charakterze edukacyjnym, które będą rozwijały w dziecku umiejętności wzrokowe, słuchowe oraz ruchowe.

Rodzice, którzy chcą w znaczący sposób wpływać na rozwój i kształtowanie w dziecku zainteresowań, powinni nabyć literaturą specjalistyczną oraz poradniki, w których odnajdą odpowiednie wskazówki do tego celu. Należy pamiętać, by do niczego dziecka nie zmuszać ani nie naciskać, jedynie podejmować próby wspólnej zabawy, aby je zaciekawić i wciągnąć.

Jakie są Wasze sposoby na rozwijanie zainteresowań dzieci?

Sabina Maćkowicz

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co podawać w karafce?

Karafka to przypominające butelkę naczynie. Kryształowa lub szklana karafka występuje w komplecie z korkiem, wykonanym z tego samego materiału. Klasyczny model karafki ma wąską i długa szyję, co też ułatwia jego przenoszenie oraz pękaty dół. Pojemność karafki wynosi najczęściej 1,3 litra, co też sugeruje, że w karafce podawane są napoje przelewane z butelek, o zbliżonej objętości.

Ogrzewanie niskotemperaturowe – definicja, rodzaje

Ogrzewanie niskotemperaturowe jest interesującym rozwiązaniem dla osób, które posiadają na jego instalację odpowiednie fundusze, gdyż nie jest to tani system ogrzewania. Istnieje wiele szczegółowych jego wariantów, które wykorzystują różne źródła energii cieplnej – piece gazowe kondensacyjne, nowoczesne kotły C.O. czy np. odnawialne źródła energii.

Zobacz też

Przyprawy do brokułów

Brokuły same w sobie mają smak bardzo delikatny i lekko słodkawy. Jednak odpowiednio doprawionymi zachwyci się każdy, nie tylko wielbiciel jarzyn.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: