„Wesoły pociąg”
Wesoły pociąg – ciuch, ciuch, ciuch (wędrujemy palcami wzdłuż ramienia dziecka od dłoni w stronę barku)
Pędzi po torach, a para buch! (łaskoczemy malca pod brodą)
A potem wraca (wędrujemy palcami po ramieniu dziecka tym razem od barku do nadgarstka)
Następnie zabawę powtarzamy na drugiej rączce, zachowując stonowany, ale żywy głos.

„Idzie raczek”
Idzie rak, idzie rak (zataczamy palcem kółko wokół pępka dziecka)
Czasem naprzód, czasem wspak (zataczamy więcej kółek na ciele malca)
Idzie rak nieborak (wędrujemy pomału palcami w stronę szyi szkraba)
Jak uszczypnie, będzie znak! (delikatnie łaskoczemy dziecko pod bródką)

„Bzz, bzz..”
Lata osa koło nosa (zataczamy koło wokół noska)
Lata mucha koło ucha (tym razem powtarzamy czynność wokół uszka)
Lata bąk koło rąk (machamy rękami, naśladując owada)
Lata żuk koło nóg (głośno tupiemy)

„Zabawa w chowanego”
Zabawa ta jest znana chyba wszystkim, jednakże warto wprowadzić kilka ulepszeń. A mianowicie, podczas gdy szukamy maluszka wydłużyć ten czas, przykładowo: Gdzie się schował mój skarb? Może jest za drzwiami? Nie, tutaj go nie ma, może pod tapczanem? Wymyślajmy różne miejsca, w których dziecko mogłoby się schować, wołamy je czule i z utęsknieniem, to z pewnością przysporzy malcowi wiele radości!

„Bańki”
Puszczanie baniek i przebijanie ich palcami jest świetną formą spędzania czasu. Warto pokazać dziecku jak robić bańki mydlane z wody oraz płynu do naczyń. Można dodać kilka kropelek farby, co w fantastyczny sposób zabarwi nasze dzieło. Maluszki uwielbiają łapać i przebijać bańki mydlane.

„Zabawa naklejkami”
Razem z dzieckiem przyklejacie sobie wzajemnie naklejki na różne części ciała – na nosy, stopy, paluszki, brzuchy. To bardzo rozbawi szkraba i sprawi mu dużo radości.

„Dmuchanie w pępek”
Dmuchanie dziecku w pępek wydając przy tym śmieszne dźwięki jest jedną z ulubionych zabaw dzieci. W taki sposób z pewnością wywołamy śmiech maluszka.

„Złapię cię i zjem!”
Podobna zabawa do berka. Musimy jednak zorientować się, czy maluszek chce być złapany, czy woli tylko uciekać. Gdy chętnie daje się złapać, kładziemy się na podłodze i obsypujemy go całuskami udając, że zjadamy po kolei rączki, nóżki, brzuszek itd.

„Patataj”
Trzymamy dziecko na kolanach i energicznie poruszamy nimi w rytm wypowiadanego wierszyka :
Jedzie, jedzie, pan, pan,
Na koniku, sam, sam
A za panem chłop, chłop,
Na koniku hop, hop!

„Muzykowanie w kuchni”
Pozwólmy dziecku, aby trochę pohałasowało w kuchni, podczas gdy my robimy na przykład obiad. Niech stuka łyżkami w garnki, patelnie, potrząsa pudełkami wypełnionymi grochem, płatkami śniadaniowymi, suchym makaronem. Ta zabawa nie tylko sprawi dziecku wiele radości, ale wpłynie pozytywnie na rozwój jego percepcji słuchowej.

Uwaga!

Na początku wieku niemowlęcego, gdy dziecko mniej śpi powinniśmy poświęcać mu jak najwięcej swojej uwagi, poprzez wspólną zabawę. Na początku będą to tylko wesołe wierszyki oraz rymowanki, urozmaicone pokazywaniem, jednak z każdym dniem dziecko będzie gotowe do bardziej rozwojowych i stymulujących zabaw.

Jakie są Wasze pomysły na zabawy z niemowlakiem? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawki militarne – za i przeciw?
Następny artykułJak rozwijać zainteresowania dzieci?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here