Dziecko Jak zorganizować sobie czas przy dziecku?

Jak zorganizować sobie czas przy dziecku?

-

Już w czasie ciąży warto czytać specjalistyczne poradniki i czasopisma dotyczące opieki oraz rozwoju dzieci. Należy przemyśleć odpowiedni plan działania oraz ostudzić swój zapał bycia doskonałą matką i żoną. Na dłuższą metę kobieta nie da rady poradzić sobie ze wszystkim sama – zamiast tak pożądanej zaradności pojawi się tylko frustracja, która z pewnością będzie musiała znaleźć swoje ujście.

Kobieta po porodzie potrzebuje dużo odpoczynku i spokoju, dlatego tak ważna jest współpraca z innymi osobami, które ją zwyczajnie odciążą. Kobieta powinna pozwolić sobie pomóc, nie warto się zamykać, tylko po to by udowodnić samej sobie, że  tego dokonam, wszystko pogodzę i ze wszystkim sobie poradzę.

Bardzo ważna jest relacja z partnerem, który również pełni swoją nową rolę – ojca, który też chce czuć się potrzebny. Dlatego tak ważne jest by dbać o relacje małżeńskie, zapewniać się o swojej miłości, mówić o uczuciach – nie tylko tych dobrych, wspierać się oraz dbać o wzajemne zrozumienie. Gdy spędzasz dzień z dzieckiem sama, dobrze będzie, gdy położysz się spać razem z nim, to pozwoli ci nabrać sił i radości, które przy opiece nad maluchem są niezbędne. Nie próbuj robić wszystkiego na raz, jeżeli masz problem, każdego wieczoru planuj następny dzień, zapisuj na kartce, co chcesz zrobić, nie zapominając o swoich potrzebach.

Uwaga!

Jeżeli chociaż przez 15 minut miałabyś poczytać książkę, zrób to! Twoje dziecko potrzebuje szczęśliwej i wypoczętej mamy, a nie sfrustrowanej kobiety. Nie nadawaj sobie zbyt dużego tempa, w porządkach domowych poproś rodzinę o pomoc, podzielcie się z mężem obowiązkami. Podczas sprzątania również można rozmawiać, odczujesz też jak wiele znaczy jego pomoc.

Nie bój się wychodzić, to nie uczyni cie złą matką, jeżeli od czasu do czasu wyjdziesz na spacer, spotkanie z przyjaciółką czy zdecydujesz się udać na fitness, by zadbać  o swoją figurę. Wprost przeciwnie – odżyjesz, robiąc coś dla siebie, odreagujesz negatywne emocje na treningu oraz poczujesz się piękna po wizycie u fryzjera czy kosmetyczki. Młody tata i dziecko też potrzebują chwil sam na sam, nie martw się więc, że popełniasz błąd, zostawiając ich na kilka godzin.

Dbajcie z mężem o swoje małżeństwo, wychodźcie czasami do kina, teatru, bądź na spotkanie ze znajomymi, zostawiając dziecko pod opieką dziadków. Oni również chcą się nacieszyć wnukiem bądź wnuczką, a wy potrzebujecie zaczerpnąć trochę świeżego powietrza. Warto też zabierać dziecko na wspólne spacery, do parku czy na plac zabaw. Poczujcie jak wspaniale jest razem spędzić czas. Oboje jesteście rodzicami i oboje powinniście uczestniczyć w rozwoju i wychowaniu dziecka, w sprawowaniu nad nim opieki.

Wychowanie to nie tylko podział obowiązku, ale pewna jedność, której zarówno dziecko jak  i wy sami potrzebujecie. Zatem pamiętajcie, by przede wszystkim nie zapominać o sobie. Niech młode mamy nie odwracają się plecami, odrzucając wszelką pomoc. Wszystko można pogodzić pod jednym warunkiem, że pozwolimy sobie pomóc.

Co najbardziej przeszkadza w zorganizowaniu sobie dnia przy dziecku? Dzielcie się swoimi opiniami.

Poprzedni artykułRola ojca w wychowaniu
Następny artykułRola ojca w życiu syna
Sabina Maćkowicz

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak obliczyć wysokość emerytury pomostowej?

Zagadnienie emerytur pomostowych jest często podejmowane przez media. W zakresie obliczania emerytur pomostowych powstają jednak wątpliwości. Podajemy kluczowe dla zrozumienia tematu wskazówki.

Pasta z wątróbki drobiowej – przepis

Foie gras, czyli pasztet strasburski to przysmak nie tylko ekskluzywny, ale i dość barbarzyński. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, zakazała jego produkcji. Dlatego oszczędźmy kilka gęsi i przygotujmy pastę ze swojskich wątróbek z kurczaka lub indyka.

Zobacz też

Szkolenie z budowania wizerunku firmy – na czym polega?

W dobie wszechobecnych mediów wszystko może zostać wykorzystane przeciw lub dla wizerunku organizacji. To jak firma jest postrzegana w szeroko rozumianym otoczeniu, stanowi ważne źródło porażek i sukcesów większości z nich. Wbrew pozorom nie jest to aspekt, którego nie można przełożyć na konkretne wskaźniki. Amerykańskie badania dowodzą jednoznacznie, że istnieje korelacja pomiędzy odpowiednio zdefiniowanymi efektami działań PR a wynikami sprzedaży (wskaźnik„Share of Discussion”).

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: