Długo uważano, iż zadaniem matki jest otaczanie dziecka miłością, zaś ojca – bycie dla niego autorytetem. Dziś można powiedzieć, że funkcje te wyrównały się – matki zyskały na autorytecie, ojcowie natomiast coraz bardziej angażują się w codzienną opiekę. Nierzadko można się również spotkać z sytuacją, gdzie ojciec przejmuje opiekę nad dzieckiem, zaś dbaniem o stronę finansową zajmują się kobiety.

Ojcowie w dzisiejszych czasach angażują się o wiele bardziej jeszcze przed narodzinami dziecka. Uczęszczają z żonami na zajęcia dla przyszłych rodziców, przywiązują większą uwagę do wyposażenia pokoiku dziecięcego czy zakupu ubranek. Popularne stało się również uczestniczenie przyszłych tatusiów przy porodach, gdzie wspierają swoje rodzące żony. Gdy świeżo upieczone mamy odpoczywają w domu po porodzie, odzyskując siły, to właśnie ojcowie zajmują się karmieniem dziecka, zmienianiem pieluszek czy nawet śpiewaniem do snu.

Relacje ojciec-dziecko można określić również jako bardziej stabilne, niż relacje matki z dzieckiem. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że relacje potomka z jego rodzicielką są bardziej subtelne, kruche, a co za tym idzie – częściej dochodzi do intensywniejszych emocji powodujących chwilowe zaburzenia relacji. Ojciec kojarzony jest ze stabilnością, osobą potrafiącą trzeźwo oceniać sytuacje.

Oczywiście, sposób w jaki ojciec będzie się odnosił do dziecka uwarunkowany jest również przez organizację danej rodziny. Jeżeli rodzina jest np. wielodzietna, gdzie dominująca rola ojca jest wyraźnie zarysowana, jego relacje z potomkami będą odleglejsze, surowsze. Natomiast w mniejszej rodzinie, w której nie występuje dominująca funkcja rodzica, większa będzie więź emocjonalna oraz ilość czasu, jaką ojciec będzie mógł dziecku poświęcić.

jak być dobrym ojcem sxc.hu

Ojcowie w znacznie większym stopniu przywiązują również rolę do podkreślania różnic w rolach kobiecych i męskich. Dzięki temu dzieci rozwijają zachowania związane z ich własną płcią. Kontakty ojca z dzieckiem wpływają też pozytywnie na wyniki szkolne dzieci, rozwój twórczości czy rozwój intelektualny. Brak ojca w rodzinie powodować może np. zespół braku ojca, objawiający się napięciami, zwiększoną agresywnością oraz gorszym przystosowaniem do życia. Rola ojca jest zatem bardzo ważna w prawidłowym rozwoju potomka, wprowadza on do rodzinnego domu systematyczność, wyrozumiałość i porządek. Jego aktywne uczestnictwo w procesie wychowania oraz prezentowanie dziecku wartości społecznych w pozytywny sposób wpływa na społeczny rozwój dziecka.

Co jest najważniejsze, aby dobrze spełniać rolę ojca w rodzinie? Na co trzeba uważać?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęki nocne u dzieci – jak pomoc?
Następny artykułJak zorganizować sobie czas przy dziecku?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here