Zgodnie z opinią specjalistów już maleństwom w łonie matki należy puszczać utwory muzyczne. Naukowcy zalecają w tym celu muzykę klasyczną, gdyż działa ona kojąco i wyciszająco, ale również rozwija umysł naszego maleństwa. Po urodzeniu dziecko najczęściej uspokaja się przy dźwiękach, których mama słuchała w ciąży. Niespokojnym noworodkom pomoże specjalna muzyka zawierająca dźwięki, jakie dziecko słyszało w okresie prenatalnym, takie jak – bicie serca matki i wody płodowe. Jest niezwykle uspokajająca dla dziecka i pomaga się mu przystosować się do nowych warunków życia poza brzuszkiem mamy.

Starsze dzieciaczki powinny się rozwijać przy wesołych rytmach piosenek przeznaczonych dla nich. Warto dbać, aby zabawie towarzyszyło tło muzyczne – śpiewać razem z malcem jego ulubione piosenki, tańczyć i rozwijać poczucie rytmu poprzez zabawy muzyczne. Rodzice powinni być świadomi, jak ważną rolę w życiu dziecka pełni muzyka. Nie tylko pobudza ruchowo, wzbudza energię, utrzymuje równowagę oraz chęć do aktywności, ale także zapobiega znużeniu, ożywia różne stany emocjonalne i umożliwia przeżywanie uczuć z innymi ludźmi. Muzyka sprzyja także współdziałaniu w grupie, daje możliwość przeżywania jej wieloma zmysłami oraz eliminuje uczucie stresu. Oprócz słuchania muzyki w domu, rodzice powinni dbać o tą część rozwoju dziecka poprzez odpowiednio stymulujące zajęcia grupowe.

Warto więc zapisywać dzieci na balet, rytmikę dziecięcą oraz zajęcia taneczne. Nie tylko zadbamy w ten sposób o rozwój stricte muzyczny naszej pociechy, ale również o jego rozwój społeczny i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Dobrze by dziecko słuchało ścieżek muzycznych z ulubionych bajek, by rozwijała się w ten sposób ich wyobraźnia oraz pamięć. Razem z rodzicami może śpiewać oraz odgrywać zapamiętane sceny. Doskonałe są również piosenki dla najmłodszych stymulujące nie tylko poczucie rytmu, słuch muzyczny, ale także koordynację wzrokowo-ruchową. Do tego celu przydatne są piosenki, które jednocześnie można śpiewać, pokazywać, naśladować dźwięki zwierząt i różnych innych odgłosów, jak też w czasie których można się świetnie i aktywnie bawić. Przykładami takich piosenek są:

„Stary niedźwiedź mocno śpi”

Stary niedźwiedź mocno śpi,

Stary niedźwiedź mocno śpi

My się go boimy,

Na palcach chodzimy.

Jak się zbudzi to nas zje!

Jak się zbudzi to nas zje!

Pierwsza godzina niedźwiedź śpi!

Druga godzina niedźwiedź chrapie!

Trzecia godzina niedźwiedź łaaaaapieeee!

„Jedzie pociąg”

Jedzie pociąg fu, fu, fu!

Trąbi trąbka tru, tu, tu!

A bębenek bum, bum, bum!

Na to żabka kum, kum, kum!

Konik człapie człap, człap, człap!

Woda z kranu kap, kap, kap!

Mucha bzyczy bzz, bzz, bzz!

A wąż syczy sss,sss,sss!

Baran beczy bee, bee, bee!

A owieczki mee, mee, mee!

„Krasnoludki”

My jesteśmy krasnoludki, (Pokazujemy na siebie)

Hopsasa, hopsasa. (Podskakujemy)

Pod grzybkami nasze budki, (Rączkami robimy daszek nad głową)

Hopsasa, hopsasa. (Podskakujemy)

Jemy mrówki, żabie łapki ,( Pokazujemy jak wkładamy je do ust)

Oj tak tak, oj tak tak. ( Kiwamy potwierdzająco głową)

A na głowach krasne czapki, ( Układamy z dłoni czapki nad głową)

To nasz znak, to nasz znak. ( Pokazujemy palcem na siebie)

„Tu paluszek..”

Tu paluszek, tu paluszek,

Tu po środku, jest mój brzuszek.

Tutaj rączka, a tu druga.

Tu jest buzia i ząbeczki – tu wpadają cukiereczki.

Tu jest nóżka i tu nóżka,

Chodź zatańczyć jak kaczuszka.

Uwaga!

Muzyka niewątpliwie wpływa na rozwój zmysłów i koordynacji ruchowej u dziecka. Pobudza, uspokaja, zabija nudę i znużenie. Wprawia w dobry humor i dodaje energii. Dlatego stymulujmy dziecko muzycznie oraz dbajmy o jego rozwój zainteresowań w tym zakresie.

Puszczacie muzykę swoim dzieciom? Jaką? Lubią słuchać muzyki? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie okulary dla dziecka?
Następny artykułJak podnosić niemowlę?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here