Dziecko Jakie mleko dla rocznego dziecka?

Jakie mleko dla rocznego dziecka?

-

Mleko modyfikowane jest najczęstszym zastępnikiem mleka kobiecego. Po ukończeniu pierwszego roku życia kupujemy to oznaczone cyfrą 3. Można je szybko i łatwo przygotować, gdyż do podgrzanej wody wsypujemy tylko odpowiednią liczbę miarek proszku. Bardzo często opracowywane są specjalne receptury, dzięki czemu określony rodzaj mleka możemy podać w sytuacji różnych dolegliwości żołądkowych. Ponadto mieszanki są zazwyczaj wzbogacane cennymi składnikami mineralnymi, błonnikiem oraz olejem roślinnym. Mleko modyfikowane idealnie nadaje się również do sporządzania na jego bazie kaszek oraz innych deserów mlecznych.

Po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia wielu rodziców decyduje się na podanie mleka krowiego. Zwolennicy jako jeden z argumentów wymieniają zmniejszenie kosztów. Wątpliwości dotyczą zazwyczaj dość często występujących reakcji alergicznych. Co prawda specjaliści zalecają podawanie mleka modyfikowanego, ale też nie przeciwstawiają się zdecydowanie mleku krowiemu. W takiej sytuacji proponują czasami, aby na bazie mleka krowiego przyrządzać jeden z posiłków, na przykład budynie. Oczywiście, nie dla dziecka jest mleko odtłuszczone, z oznaczeniem na opakowaniu 0% tłuszczu. Maluchy potrzebują tłuszczu między innymi do przyswajania niektórych witamin. Należy więc sięgać po mleka tłuste (oznaczenie 3,2% tłuszczu na opakowaniu). Niestety mleko krowie, w odróżnieniu od modyfikowanego, zawiera niewielkie ilości żelaza.

Mleko sojowe jest prawdopodobnie najrzadziej wybieranym mlekiem przez rodziców. Tak naprawdę nie ma za dużo wspólnego z prawdziwym mlekiem, gdyż jest produktem roślinnym. Mleko to jest jednak doskonałe dla maluszków, a także dzieci starszych, nietolerujących laktozy. Zdarza się jednak, że maluchy mają reakcje alergiczne również na soję. Po mleko sojowe dość często sięgają rodzice propagujący dietę wegetariańską. Pediatrzy zazwyczaj nie zalecają takiego stylu odżywiania. Wynika stąd, że dzieci zdrowe powinny pić raczej inne rodzaje mleka.

Wciąż karmicie piersią czy przerzuciłyście się na inne mleko? Jakie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zniżki studenckie w podróży

Studenci w podróży są uprzywilejowani. Płacą mniej za środki transportu, za wstęp do muzeów i za noclegi w hotelach. Czasem jednak legitymacja polskiej uczelni to za mało. Zobacz, jak efektywnie wykorzystywać swój status studenta na całym świecie.

Pyłek pszczeli – działanie, zastosowanie

Pszczoła zbierająca nektar ma na tylnych nogach koszyczki. Służą jej one do przechowywania wyjątkowo cennej zawartości: pyłku pszczelego. Pszczoła wytwarza ten cenny pożytek mieszając zebrany pyłek kwiatowy z miodem i własną śliną. Z powstałej masy formuje kulki, które lokuje w koszyczkach na nogach. Tak powstaje obnóże. Pyłek pszczeli w postaci obnóża trafia do ula - jest dla pszczół wyjątkowo cenny, bo służy do produkcji pokarmu; to prawdziwy eliksir życia.

Zobacz też

Jak zorganizować osiemnastkę?

W ciągu życia jest kilka ważnych momentów, a tym samym - kilka przełomowych imprez. Zanim dotrzesz do różnobarwnych godów, masz po drodze kilka innych rocznic. Jedną z nich jest osiemnastka – symboliczne wkroczenie w dorosłość. Huczne i z przytupem, zazwyczaj niezapomniane; chyba że procenty zdominują Twoją pamięć.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: