Dwulatek jest bardzo przywiązany do rodziców i coraz mocnej okazuje im swoje uczucia. Lubi, gdy wszyscy się nim interesują. Jest trochę zaborczy – wszystko co dotknie jest jego, i nie zawsze chce współpracować z rodzicami (mówi się często o buncie dwulatka).

Rodzice mają więc wielkie pole podopisu jeśli chodzi o zabawy jakie mogą dziecku zaproponować. Poniżej można znaleźć kilka ciekawych pomysłów na spędzenie czasu z rodzicami.

1. Odgrywanie scenek – mogą do tego posłużyć pacynki kupione lub zrobione przez rodzica. Zabawa taka rozwija mowę dziecka i kształtuje jego wyobraźnię
2. Malowanie i jego wszelakie postacie
– malowanie palcami lub całą ręką – daje niesamowite doświadczenie dotykowe
– malowanie pędzlem – wyrabia sprawność ręki – zaczynamy od dużych powierzchni do malowania
– malowanie różnymi tworzywami: materiałem, wacikami, gąbką, co daje możliwość różnicowania faktury
3. Zabawa w przelewnie wody – najlepiej zorganizować ją w łazience albo latem na podwórku. Polega ona na postawieniu przed dzieckiem pojemników z wodą o różnej objętości i pozwoleniu mu na swobodne przelewanie.
4. Zabawa w zgadywanie – stawiamy przed dzieckiem pudełko wypełnione fasolą i wrzucamy tam różne elementy. Zadaniem dziecka jest wymacanie elementów. Zabawa daje dzieciom poczucie radości ze zdobyczy.
5. Zabawa w masażyki – mówiąc przeróżne rymowanki masujemy dziecko tworząc gesty według wymawianych słów.
6. Zabawy przy muzyce – rodzice pokazują gesty do słów piosenki a dzieci powtarzają . Dzieci czują się szczęśliwe widząc swoich najbliższych szalejących z nimi.
7. Zabawy z fotografiami – pytamy dziecko gdzie jest babcia, gdzie jest mama… a dziecko ma za zadanie szukać – rozwijamy w ten sposób jego spostrzegawczość.
8. Zabawa w pociąg i zbieranie pasażerów: tata jest lokomotywą i szuka podróżnych, jak znajdzie woła : „proszę wsiadać, drzwi zamykać!”; pociąg jeździ po całym domu
9. Kartonowy domek – z dużego pudła robimy domek. Dach sklejamy a wycinamy drzwi i okna. Następnie malujemy razem z dzieckiem.
10. Zaczarowany statek – wyjmujemy duże poduchy i sadzamy dziecko na jednej, tak aby było w centrum poduszki. Zawijamy brzegi i tworzymy statek. Opowiadamy historię o sztormie i tak sterujemy poduchą aby dziecko miało poczucie uczestniczenia w opowiadanej przez nas historii.
11. Psie zaprzęgi – sadzamy dziecko na rozłożonym grubym kocu i wozimy je po mieszkaniu. Zachęcamy do tego aby dziecko dopingowało nasze poświęcenie. W ten sposób uczymy maleństwo nowych sylab lub wyrazów.
12. Teatr – wykorzystujemy do tego fotel lub stół, misie i swoją wyobraźnie. Najpierw my robimy przedstawienie a potem zachęcamy dziecko do zrobienia swojego, tak jak potrafi.
13. Balonowe szaleństwo – nadmuchujemy balon i puszczamy, zadaniem dziecka jest go łapać uciekający balon. Balony można też malować mazakami, można nimi też grać. Jednak należy pamiętać aby nie zostawiać dziecka z balonem samego. Balony mogą bowiem Stanowic zagrożenie dla małego dziecka.
14. Gwiazdy nocą – wieczorem kiedy jest już ciemno bardzo ciekawą formą spędzenia czasu z dziećmi są zabawy latarkami. Mama świeci – dziecko goni światło, potem zmiana czy oświetlanie rzeczy w pokoju wymienionych przez rodzica to zabawy kształtujące spostrzegawczość.
15. Zawody – w domu trudno jest biegać, dlatego zróbmy zawody z przeszkodami. Ustawiamy drogę z różnych mebli w naszym domu: krzesła, fotele czy pufy i z innych rzeczy, takich jak: poduszki, wieża z książek. Ważne aby w zabawie uczestniczyli też rodzice.
16. Koncert – do rocznych pudełek wsypujemy ryż, makaron i kaszę manną. Zaklejamy i obklejamy papierem jednokolorowym. Pozwalamy dziecku coś na nim narysować. Gdy instrumenty gotowe gramy jak długo damy radę.
17. Czas na gotowanie – pozwalamy dziecku na chwilę bałaganu – twórczego bałaganu. Wsypujemy do miseczek mąkę, ryż oraz inne wybrane przez dziecko produkty i pozwalamy mu je mieszać. Ten czas da dziecku dużo radości i satysfakcji.
18. Rewia mody – wyjmujemy czapki, które są w domu i przymierzamy je misiom. Rączki dzieci dwuletnich nie są jeszcze bardzo sprawne dlatego będą cieszyły się z sukcesu nakładania dużych czapek misiom.

Przedstawione propozycje dotyczyły przebywania dziecka w domu. Oczywiście nienależny spędzać z dzieckiem czas na spacerach i wycieczkach. Na podwórku dzieci dwuletnie przebywają z wielką radością ale bawią się jeszcze bez rówieśników.

Najcenniejszy dla dziecka czas jest to czas spędzony z rodzicami . Podwórko, spacer czy zabawa w domu – sposób jest mniej istotny – dla dziecka liczy się to że rodzina jest z nim razem.

Macie jakieś inne propozycje zabaw dla dwulatków? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Następny artykułĆwiczenia dla dzieci z dysleksją – pomysły

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here