Dzieci dyslektyczne mogą wykonywać następujące ćwiczenia:
– ćwiczenia na obrazkach (rozpoznawanie rysunków, łączenie w pary)
– wyszukiwanie podobieństwa i różnic w widzianych obrazkach
– szukanie obrazków, zdjęć, które zmieniły miejsce
– oglądanie obrazków i losowanie – przedstawianie ruchem czy mimiką widzianego obrazka
– układanie historii obrazkowych w kolejności wydarzeń, które są na nich przedstawione
– puzzle
– kopiowanie rysunków, z użyciem tablicy podświetlanej bądź kalki
– przekopiowywanie geometrycznych rysunków na kartkach w kratkę lub rysowanie, gdy inna osoba nam mówi jak to robić, na przykład: jedna kratka w prawo, dwie w dół i trzy w lewo
– wyszukiwanie takich samych liter, które są rozrzucone i mają przeróżne kształty
– przygotowanie liter na sztywnych kartonach: zbieramy z dziećmi różne, ciekawe materiały, o różnej fakturze, np.: papier ścierny, wata, materiał zamszowy lub sztruksowy i wycinamy z nich litery – dość duże; po naklejeniu na kartoniki (każda litera na oddzielnym) posłużą do zabaw dotykowych, zgadywania jak to litera lub wodzenia po nich palcem w celu zapamiętania kształtu
– wydrukowanie po parze takich samych wyrazów ale w różnych czcionkach – dziecko ma za zadanie jak najszybciej połączyć wyrazy w pary
– ćwiczenia fizyczne (rzucanie do celu, ćwiczenia naprzemienne – lewa noga do prawego łokcia i odwrotnie)
– rysowanie po placach i zgadywanie co na nich narysowano
– rysowanie liter na dłoni i zgadywanie jaka to litera
– ćwiczenia słuchowe – zgadywanie jaki to dźwięk, szukanie ukrytego głośno tykającego zegarka, szukanie włączonej melodyjki.

Na rynku jest dużo pomocy dla dzieci dyslektycznych, z których można korzystać w domu. Należy do nich cała gama gier dydaktycznych. Dzieci mogą dzięki nim ćwiczyć pisownię, ortografię czy spostrzeganie. Są one często tak przygotowane, aby dziecko przechodziło kolejne etapy mogąc zauważać swój sukces. Można też zakupić specjalne zestawy ćwiczeń w formie książkowej.

Dziecko dysleksją potrzebuje ćwiczeń ale potrzebuje też towarzyszenia w tej drodze.

Macie jakieś inne propozycje ćwiczeń? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zabawy dla dwulatka?
Następny artykułGry dla dzieci od 7 lat – pomysły

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here