Okazuje się, że w nocy moczy się co trzecie dziecko w wieku 4 lat, w wieku 5-6 – co piąte, a w wieku 7 lat – co dziesiąte. Moczenia nocnego, definiowanego jako mimowolne oddawanie moczu w trakcie snu u dziecka, które ukończyło piąty rok życia i już wcześniej opanowało tą umiejętność, nie wolno bagatelizować.

Maluchowi, który kontroluje oddawanie moczu, mogą zdarzyć się „wpadki”, ale sporadycznie, jednorazowo. Opanowana umiejętność nie powinna się cofać. Nie może też być tak, że dziecko ponad pięcioletnie sika co noc. Odpowiednio duży pęcherz moczowy, a przede wszystkim hormon wazopresyna, hamujący powstawanie moczu w nocy, powinny pozwolić dotrwać do rana. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest konsultacja lekarza – urologa dziecięcego.

Dorośli uważają często, że moczenie się w nocy ma podłoże psychologiczne. Mogą czuć się winni lub mogą ten problem bagatelizować, oczekując poprawy sytuacji. Tymczasem dociekania istoty sprawy rozpoczyna się najpierw od strony medycznej. Pamiętajmy, że moczenie nocne w znacznej mierze dotyczy dzieci, które już opanowały kontrolowanie wypróżnień. Jeśli nie miała miejsca żadna trudna, traumatyczna sytuacja, rozpatrzyć należy w pierwszej kolejności stronę fizjologiczną. Specjalista zbada malucha, zleci pobranie próbek moczu do analizy, a także inne badania.

Do głównych przyczyń moczenia nocnego zalicza się nieodpowiednie poziomy wspomnianego już hormonu wazopresyny, wady wrodzone układu moczowo-płciowego (w tym przypadku zalecana jest często interwencja chirurgiczna), a także zakażenia dróg moczowych wywołane obecnością bakterii w pęcherzu moczowym. Lekarz urolog może odesłać pacjenta do analizy dokonywanej u lekarza innej specjalności – nefrologa dziecięcego. Specjaliści przepiszą dzieciom leki dobrze przez nich tolerowane, co powinno poprawić sytuację. Pamiętajmy, że zbagatelizowany problem może skutkować w przyszłości między innymi kłopotami z nerkami.

Uwaga!

Jeśli natomiast w życiu dziecka nastąpiło trudne wydarzenie (na przykład śmierć kogoś bliskiego, rozwód rodziców, pojawienie się rodzeństwa) lub też lekarze specjaliści nie znaleźli nic, co wskazywałoby na stronę medyczną, konieczne jest przeanalizowanie strony psychologicznej.

Jak często Twojemu dziecko zdarza się zmoczyć w nocy? W jakich okolicznościach najczęściej się mu to zdarza?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDalsza nauka po szkole specjalnej
Następny artykułMoja córka jest w ciąży

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here