Skóra noworodka nie jest jeszcze całkowicie wykształcona. Oznacza to, że nie jest przygotowana na dostateczną ochronę organizmu małego człowieka na negatywne czynniki zewnętrzne.

Sposób ubierania niemowlaka ma również wpływ na wygląd jego skóry. Zbyt ciepłe ubieranie, nakładanie zbyt grubych ubrań powoduje powstawanie potówek. Mają one postać drobnych, czerwonawych krostek powstających w zapoconych miejscach.

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa na negatywne czynniki dochodzące do niej z zewnątrz, ale również jest chłonna każdego pozytywnego działania jakiego się jej dostarcza. Czyli każdy produkt pielęgnacyjny, którym chcemy wzmacniać skórę jest przez nią dobrze wchłaniany. Ważny jest więc wybór odpowiedniego środka. Na rynku znajduje się bardzo wiele produktów. Nastawione są ona na te same cele: skóra niemowlaka powinna być dobrze natłuszczona i nawilżona.

Aby właściwie dbać o skórę malucha używa się różnych olejków i balsamów. Mają one konsystencję ułatwiającą balsamowanie małego ciała. Czas nawilżania i natłuszczania ciała powinien być dobrą zabawą dla dziecka i rodzica. Jest to czas bliskości, czas kiedy dziecko się relaksuje i wycisza.

Obecnie stosować można też doskonałe płyny do kąpieli dla dzieci. Zawierają one w sobie olejki, które natłuszczają skórę. Kąpiel malca staje się czasem odpoczynku, a skóra jest „solidnie” zabezpieczona.

Jeśli pojawia się temat skóry niemowlaka, nie można ominąć szczególnej części ciała dziecka – pupy. To ona narażona jest na otarcia, odparzenia i mocne podrażnienia. Ważne jest aby jak najczęściej sprawdzać zawartość pieluszki i zmieniać ją. Następnie dokładnie należy ją wytrzeć chusteczkami nawilżającymi ( na bazie rumianku lub aloesu), bardzo dokładnie osuszyć i natłuścić.
Warto poświęcić czas na dbanie o skórę dziecka, aby jak najdłużej była delikatna i sprężysta.

Uwaga!

Ważne jest więc aby obok pielęgnacji noworodka zadbać o jakość kupowanych dla niego ubrań. Ubranie bowiem może bardzo podrażniać skórę dziecka i powodować otarcia. Zalecane jest zazwyczaj obcinanie metek, które znajdują się przy odzieży co zapobiega powstawaniu ran.

Jakich kosmetyków używacie do pielęgnacji noworodków? Polecacie jakieś?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRywalizacja dzieci – co robić?
Następny artykułKatar niemowlaka – leczenie

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here