Pierwszy miesiąc jest czasem stopniowego oswajana się ze światem, z życiem poza brzuchem mamy. Zmiany fizyczne nie są aż tak bardzo zauważalne. Rączki i nóżki są nadal podkurczone, a dłonie zaciśnięte. Niemniej leżenie na brzuszku przynosi próby unoszenia, a nawet utrzymywania główki. Uspokojenie dają ramiona bliskiej osoby.

Drugi miesiąc zapoczątkowuje wejście w okres niemowlęcy. Maluszek coraz bardziej interesuje się wszystkich wokół, podążając wzrokiem i odwracając się w stronę usłyszanego dźwięku. Zagadujące do dziecka osoby niekiedy obdarzane są niemrawym uśmiechem. Następują próby wydawania głosu w postaci pojedynczych samogłosek. Podciągany delikatne za rączki z leżenia na plecach, maluszek stara się już utrzymywać główkę.

Trzeci miesiąc przynosi pierwsze obroty na prawy lub lewy bok. Zainteresowaniem obdarzane są rączki i paluszki, wkładane z upodobaniem do buzi. Dłonie są coraz bardziej sprawne, przytrzymują podawaną zabawkę. Maluszek dostarcza najbliższym wiele radości, śmiejąc się i wydając dźwięki.

Czwarty miesiąc wiąże się z dość chętnym leżeniem na brzuszku, podpieraniem się rączkami i podnoszeniem główki. Wzrasta zainteresowanie otoczeniem, zabawkami i kontaktem z rodzicami. Wydawane dźwięki charakteryzują się zróżnicowanym natężeniem.

Piąty miesiąc obfituje w zdobywanie kolejnych sprawności fizycznych: przekładaniem zabawek z ręki do ręki, obrotami z brzucha na plecy, czasem też w odwrotną stronę, a w trakcie leżenia na plecach – „mostkami” powstałymi w wyniku zapierania się stopami. W pozycji na brzuszku niemowlę prostuje nogi i ramiona, co kojarzy się z pływaniem. Co najważniejsze – maluszek coraz mniej płacze.

Szósty miesiąc przynosi długo wyczekiwany przez bliskich moment, mianowicie malec próbuje utrzymać pozycję podczas posadzenia (na razie jest to bardzo chwiejne). Zainteresowaniem obdarzane jest odbicie lustrzane. W kontakcie z obcymi niemowlę wykazuje nieufność i lękliwość.

Siódmy miesiąc upływa podczas wykazywanej chęci maluszka do brania na ręce. Dostrzegalne są przejawy gotowości do raczkowania – sporadyczne podciągnięcia nóg pod brzuch. Dość pewne siedzenie, mimo że jeszcze z częstą asekuracją wyciągniętych rąk, pozwala na poszerzanie zakresu eksploracji. Usłyszeć można przebłyski wyrazów: mama, baba. Stopniowo opanowywana jest nowa umiejętność – picie z kubka, najczęściej „niekapka”.

Ósmy miesiąc przynosi próby pełzania lub raczkowania oraz samodzielnego siadania. Specjalizuje się uchwyt przy użyciu palca wskazującego i kciuka. Zazwyczaj opanowane jest picie z kubka i jedzenie łyżeczką. Wzmaga się obawa przed osobami obcymi, największe poczucie bezpieczeństwa odnajdywane jest przy mamie.

Dziewiąty miesiąc jest dużym krokiem ku samodzielności. Ulubioną pozycją jest siedząca, a raczkowanie przebiega coraz sprawniej. Dodatkowo pojawiają się próby wstawania, oczywiście z jednoczesnym przytrzymywaniem się, na przykład mebli. Zainteresowaniem obdarzane są książeczki, które malec chętnie sam przegląda, a także własne ciało. Ulubioną czynnością, zajmującą dziecko nieraz na długi czas, jest wyjmowanie zabawek z pudełka i ponowne ich wkładanie. Niemowlę coraz częściej pokazuje na co ma ochotę.

Dziesiąty miesiąc charakteryzuje się samodzielnym wstawaniem. Szczególnie wiele radości dostarcza zabawa w chowanego na przykład pod pieluszką oraz poszukiwanie ukrywanego pod przykryciem przedmiotu. Maluszek bardzo lubi pochwały i bicie brawa. Dużo się śmieje, wykazując sympatię wobec bliskich osób oraz przyciągając ich uwagę.

Jedenasty miesiąc wiąże się w próbami stawiania pierwszych kroków. Z zaciekawieniem badane są wszelkie zakątki, ale też szuflady i dostępne półki. Im głośniejsze dźwięki wydobywane przez przedmioty, zwłaszcza podczas stukania, tym lepiej. Wzrasta rozumienie mowy i kojarzenie nazw z osobami i rzeczami. Silnie widoczna jest więź łącząca dziecko z rodzicami i pragnienie odczuwania ich bliskości.

Dwunasty miesiąc przynosi dopełnienie osiągnięć ze wszystkich dotychczasowych miesięcy życia. Malec chodzi przytrzymując się rodziców. Budowane są pierwsze wieże z klocków. Pojawiają się próby samodzielnego jedzenia łyżeczką i picia z kubka. Zawsze ogromną radość przynoszą słyszane pochwały.

Uwaga!

Przebieg rozwoju dziecka według powyższego podziału na miesiące powinien być tylko orientacyjnym schematem. Każdy maluch osiąga kolejne sprawności zgodnie z indywidualną gotowością.

A jak rozwija się Wasz maluszek? Pochwalcie się 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ułożyć plan treningowy na siłowni?
Następny artykułJak rozwija się dwulatek?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here