Faza ta zwana jest prodromalną i zwiastuje wczesne, nieswoiste objawy schizofrenii, przed pojawieniem się swoistych symptomów. Dzieci mogą czasem raportować dziwne doświadczenia jak słyszenie głosów, nie mając jednak schizofrenii. Naukowcy poszukująbardziej trwałej struktury takich zachowań. Zachowania te u dzieci mogą się zmieniać powoli w czasie i często są poprzedzone zaburzeniami np. ruchowym, opóźnieniem rozwoju mowy. Dziecko, które było dotychczas wesołe i towarzyskie, zamyka się we własnym świecie, zaczyna mieć irracjonalne lęki. Rodzice mogą mieć powody do niepokoju, gdy siedmiolatek lub dziecko starsze często słyszy „głosy”. Głosy te mogą np. mówić do niego obraźliwie, wydawać mu polecenia lub prowadzić między sobą dialog na jego temat. Dziecko może też mówić bardzo często do siebie, a wokół widzieć rzeczy dla niego straszne – cienie czy np. pająki, węże, których nie widzą inni. Nie jest także zainteresowane nawiązywaniem jakichkolwiek znajomości i przyjaźni.

Dzieci ze schizofrenią mają duże problemy z poruszaniem się w codziennej rzeczywistości. Prześladowane przez omamy i urojenia czują się wycofane społeczne, słysząc i widząc to, czego nikt inny nie dostrzega. Często mają przez to spłaszczone emocje i nie chcą uczestniczyć w interakcjach z innymi ludźmi. Mogą zaniedbywać nie tylko swój rozwój społeczny, ale i higienę osobistą. Ich zachowanie i sposób mówienia wydają się dziwaczne. Dziecko może popadać w huśtawkę nastrojów, może także myśleć, że wszyscy o nim mówią lub chcą je dopaść i skrzywdzić. Niektóre z symptomów schizofrenii mogą być mylone z innymi zaburzeniami psychicznymi. Jeśli mamy podejrzenie schizofrenii należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Najlepiej abyśmy otrzymali skierowanie do psychiatry specjalnie przeszkolonego i wykwalifikowanego w diagnozie i leczeniu schizofrenii dziecięcej.

Należy pamiętać, że ekscentryczne zachowanie dziecka, zmienność nastrojów, niezwykłe myśli i niecodzienne zachowanie absolutnie nie muszą świadczyć o schizofrenii.

Zetknęliście się kiedyś ze schizofrenią dziecięcą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNerwica – leczenie, terapia
Następny artykułSchizofrenia u dzieci – leczenie

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here