Dziecko Schizofrenia u dzieci - leczenie

Schizofrenia u dzieci – leczenie

-

Dzieciom, podobnie jak dorosłym ze schizofrenią, aplikuje się leki przeciwpsychotyczne, które redukują halucynacje i urojenia. Leki przeciwpsychotyczne nowszej generacji mogą również przyczynić się do łagodzenia stanu depresji, poprawy motywacji i wyrazistości emocjonalnej u niektórych pacjentów. Mają też mniejsze prawdopodobieństwo wytworzenia zaburzeń ruchu, w tym późnych dyskinez, niż w przypadku innych leków przeciwpsychotycznych.

Dyskineza późna spowodowana jest długotrwałym stosowaniem leków neurologicznych, wywołujących nadmierną wrażliwość na dopaminę. Głównym działaniem biologicznym dopaminy jest wpływ na napęd ruchowy, koordynację ruchową oraz napięcie mięśni. Jest ona także odpowiedzialna za procesy emocjonalne i wyższe czynności psychiczne. Neuroleptyki klasyczne, prócz sztywności, powodują także objawy uboczne jak maskowatość twarzy czy ślinienie się. Powodują także poczucie otumanienia i senności, wpływająnegatywnie na funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację, co przeszkadza nie tylko w nauce. Jednak nawet i nowsze leki mają skutki uboczne, w tym nadmierny przyrost masy ciała, który może zwiększać ryzyko innych problemów zdrowotnych.

Między innymi amerykański Instytut Zdrowia Psychicznego (National Institute of Mental Health – NIMH) prowadzi badania naukowe nad leczeniem schizofrenii. Testuje nowe eksperymentalne leki, które mogą pozwolić na zmniejszenie dawek leków przeciwpsychotycznych lub zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała. Dzieci ze schizofrenią mogą korzystać wraz z najbliższymi ze wspomagającego doradztwa, różnorodnych psychoterapii indywidualnych i grupowych oraz treningu umiejętności społecznych, aby pomóc im poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Dzieci mogą dodatkowo potrzebować specjalnej edukacji, aby odnosić sukcesy w szkole. Dziecko należy przede wszystkim wspierać i się go nie wstydzić, co czasem się zdarza przerażonym rodzicom. Dzieci zdają sobie sprawę z negatywnego stosunku do nich, co nie pomaga poprawić ich sytuacji zdrowotnej i społecznej. Zła atmosfera rodzinna i nieżyczliwa reakcja środowiska wpływa na niekorzystny rozwój osobowości, pogłębia lęki i brak poczucia bezpieczeństwa. Może także przysłużyć się nie tylko do rozwoju schizofrenii ale i jej nawrotów. Mimo licznych dyskusji nad nieuleczalnością schizofrenii, okazuje się, że można z powodzeniem redukować jej objawy.

Zetknęliście się kiedyś ze schizofrenią dziecięcą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Wolna

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie ściany do łazienki?

W dzisiejszych czasach wykończenie ścian w łazience zazwyczaj sprowadza się do położenia na nich kafli. Dawniej równie popularne było malowanie ścian wodoodporną farbą, jednak z czasem to rozwiązanie odeszło w zapomnienie. Obecnie łazienka bez glazury wraca do łask, a dostępność na rynku nowoczesnych materiałów wykończeniowych sprawia, że obie z w/w opcji stanowić mogą dla nas ciekawą propozycję – wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb i wymagań.

Komu przysługują i czym są złote i platynowe karty kredytowe?

Banki niemal od zawsze kuszą swoich najbardziej zamożnych klientów możliwością korzystania ze złotych lub platynowych kart kredytowych. Czym w rzeczywistości różnią się te karty od zwykłych? Dla wielu klientów to przede wszystkim prestiż ich posiadania. Kolor karty świadczy o naszej zamożności, a banki doskonale o tym wiedzą, że lubimy być wyróżniani poprzez otrzymanie bardziej prestiżowej karty.

Zobacz też

Jak zdobyć szacunek dziecka?

Nauczyć dziecka szacunku - bezcenne! Mały człowiek, który pojął tę wiedzę jest zapewne bardzo mądrym małym człowieczkiem. My – dorośli - często nie okazujemy sobie tego szacunku, a co dopiero wymagać tego od małego dziecka? Naszym zadaniem jest uczyć się go nieustannie, a dziecku wpajać od niemowlęcia. Jak to zrobić?

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: