Osoba taka wycofuje się ze świata zewnętrznego, nie pełni właściwie ról społecznych czy nie ma ochoty dbać o higienę osobistą. Objawy te nie są jednak specyficzne i występują często w zaburzeniach niepsychotycznych. Wszelkie zachowania destrukcyjne np. samouszkodzenia występują w fazie przed psychotycznej, a nawet w jej wczesnych stadiach.

Schizofrenik odsuwa się od świata, skupiając się szczególnie na życiu wewnętrznym i będąc coraz bardziej niezrozumiałym dla otoczenia. Staje się on obojętny uczuciowo czy cechuje się obniżonym i niedostosowanym afektem czyli inaczej mówiąc ekspresją emocji. Ma z reguły jasność świadomości i zachowuje sprawność intelektu, przy jednoczesnych zakłóceniach myślenia i spostrzegania. Z czasem mogą u niego także wystąpić pewne deficyty poznawcze. Najważniejszymi objawami schizofrenii są według ICD – 10: „echo myśli, nasyłanie oraz zabieranie myśli, odsłonięcie myśli, spostrzeżenia urojeniowe oraz urojenia (…), głosy omamowe komentujące lub dyskutujące o pacjencie w trzeciej osobie, zaburzenia myślenia i objawy negatywne.” ICD – 10 jest „Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych” opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązującą na całym świecie, w Polsce od 1998 roku.

Urojenia bywają ze sobą niespójne i nielogiczne, ale osoba ich doznająca wypowiada się z głębokim przekonaniem o ich prawdziwości. Mając urojenie owładnięcia ma się przeświadczenie, że nasza wola jest kierowana przez jakąś zewnętrzną siłę. Urojenia oddziaływania wzbudzają przekonanie, że inni ludzie czytają nam w myślach, wykradają je, prześwietlają czy nas hipnotyzują.Omamy słuchowe powodują, że słyszy się to, czego nie słyszy nikt inny. Jednym z ważniejszych objawów osiowych jest tu także rozszczepienie osobowości. Zaburzenia schizofreniczne mogą występować w różnych postaciach m.in. hebefrenicznej, katatonicznej, paranoidalnej.

Ktoś z Waszych bliskich cierpi na schizofrenię? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSchizofrenia u dzieci – leczenie
Następny artykułJak pomóc osobie ze schizofrenią?

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here