Dziecko Zabawa w teatr z dziećmi - jak się bawić?

Zabawa w teatr z dziećmi – jak się bawić?

-

Zastanawialiście się w co wasze dziecko najczęściej lubi się bawić? Jakie formy zabawy wybiera? Bawi się częściej samo czy woli towarzystwo? Czy proponujecie dziecku jakieś ciekawe zabawy?Jeśli nie, mamy dla was ciekawą propozycję. Pokażcie swojemu dziecku jak bawić się w teatr. Zalet tego typu zabawy jest bardzo wiele. Przede wszystkim dziecko kształtuje swoją wyobraźnię. Podczas zabawy w teatr dziecko ma okazję spełnić swoje marzenia o byciu księżniczką, czarodziejem czy inna postacią. Dziecko uczy się także okazywać swoje emocje gestem, mimiką, słowem. Niektórym dzieciom bardzo to pomaga, by rozwinąć w nim prawidłowe relacje z rówieśnikami. Kształtuje w nim bardzo ważną umiejętność przydatną już w dorosłym życiu jak okazywanie swoich emocji. Wielu dorosłych ma wielki problem z takim zachowaniem.

Zabawa w teatr jest przede wszystkim bardzo atrakcyjną formą zabawy, ponieważ daje dziecku wymyślić całe zdarzenia tak jak ono to widzi. Dziecko jest zaangażowane we wszystkich czynnościach związanych z tym wydarzeniem. Jeśli jest to przedstawienie, które dziecko wykonuje za pomocą kukiełek, trzeba je wykonać. Dzieci uwielbiają tworzyć pacynki. Nie potrzeba do tego wielu kosztownych materiałów. Można wykorzystać np. skarpetki , które straciły swoją parę, podoklejać im z papieru buźki, uszka oczka itp. Można zrobić z włóczki włoski. Pomysłów jest naprawdę bardzo wiele. Wspaniałym pomysłem jest „przebranie” narzędzi kuchennych takich jak : tłuczek do ziemniaków, drewniana łyżka, ubijak itp. Wtedy to te narzędzia są postaciami przedstawienia.

Inną formą zabawy w teatr jest sytuacja, kiedy to dziecko będzie aktorem. Można wspólnie dzieckiem wymyślić bajkę, którą będzie odgrywało. Napisanie takiej historii jest świetnym pomysłem na budowanie relacji między rodzicami a dzieckiem. Stwarza sytuacje do bycia razem, do zrobienia czegoś tak jak dziecko podpowiada. Uczymy się wtedy słuchać własne dziecko, a jest to niezwykle ważna umiejętność.

Można także przeczytać z dzieckiem jakąś ciekawa historię i zaprosić kolegów dziecka na wspólne wykonanie przedstawienia. Z pewnością dzieciom się to bardzo spodoba. Dzieci uwielbiają się przebierać, malować. Przygotowania będą również wielka frajdą. Przygotować przedstawienie można dla większej widowni. W tym celu można zaprosić rodziców dzieci. Jest to okazja do obserwacji dziecka. Często podczas takiej zabawy rodzice widzą wiele problemów z którymi boryka się dziecko. Nie zawsze w życiu codziennym można je zauważyć.

Propozycją przedstawienia może być przeczytanie jednego ze znanych przez dzieci wierszyków takich jak : „ Rzepka”, „Lokomotywa” czy inne. Ciekawa formą jest też teatr cieni. Sceneria, kiedy światła są przygaszone dodatkowo emocjonują dzieci. Można do tego przedstawienia wykorzystać np. różne figurki, których cień będzie padał na ścianę. Jest to bardzo atrakcyjna forma zabawy w teatr. Innym sposobem może być przedstawienie mimiczne, kiedy to dzieci za pomocą swoich twarzy odgrywają emocje, które przeżywają bajkowi bohaterowie. Tak zabawić się można, kiedy dorosły czyta jakąś opowieść a dzieci na przygotowanej scenie odgrywają sytuacje mające miejsce w opowiadanej historii. Dzieci także polubią taką formę zabawy.

Wszystkie te pomysły są kreatywne i ciekawe. To od was zależy jaką formę zabawy wybierzecie. Będzie to nieco inna zabawa niż w to co wasze dziecko bawi się na co dzień. Z pewnością zbuduje wasze wzajemne relacje i będzie radosnym spędzeniem wspólnego czasu. Dziecko poprzez taką zabawę w teatr będzie miło poczucie własnego sukcesu, że coś zrobiło samo, wymyśliło ciekawą historię, zagrało w niej itp. Będzie miało to poczucie, że od początku do końca było autorem swojej zabawy. Aby je jeszcze dodatkowo zachęcić można zaproponować nagranie teatrzyku na kamerze odtworzenie tego materiału podczas wspólnego spotkania w rodzinie. Będzie to z pewnością bardzo ważne dla dziecka.

Warto podjąć takie wyzwanie i spróbować pobawić się z dzieckiem w taki sposób. Będzie w was to poczucie, że w waszym codziennym życiu wydarzyło się coś innego. A przecież o to chodzi, by dziecko było szczęśliwe i zadowolone, dumne z tego, że potrafi zrobić coś naprawdę fascynującego.

Co o tym myślicie? Co najczęściej bawicie się ze swoimi dziećmi? Jak spędzacie razem czas? Dajcie znać.

Anna Stachowicz

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czym są euroobligacje?

Określenie euroobligacje jest w gruncie rzeczy dość zwodnicze. Z czysto językowego punktu widzenia sugeruje ono, że tego typu papiery dłużne mogą być emitowane wyłącznie w euro, co jest nieprawdą. Okazuje się bowiem, że nazwa tego typu obligacji dotyczy pewnych zaszłości historycznych, a nie waluty w której są denominowane. Otóż niemal 50 lat temu spółka nosząca nazwę Autostrade dokonała próbnej emisji pokaźnej puli obligacji na rynku międzynarodowym. Z uwagi na fakt, że pierwsze tego typu przedsięwzięcie zostało opracowane w Europie omawiane papiery wierzycielskie zwykło się nazywać euroobligacjami.

Profilaktyka raka skóry

Zdrowa i zadbana skóra od lat jest najpiękniejszą wizytówką zewnętrzną każdego człowieka. Aby cieszyła się zdrowiem i promieniała należy o nią odpowiednio dbać, pielęgnować ją, przestrzegać zasad jej ochrony, a przede wszystkim obserwować. Ma to szczególne znaczenie w kontekście profilaktyki przeciwnowotworowej. W ostatnich latach poprzez środki masowego przekazu wiele mówi się o czerniaku, ale nie każdy pewnie wie, że choć najgroźniejszy, nie jest to jedyny nowotwór, który może rozwijać się w skórze.

Zobacz też

Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

Na poczucie własnej wartości wpływa wiele czynników, jednakże to właśnie rodzice stanowią jej największe źródło. Codzienne rozmowy, wspólne zabawy, przebywanie z dzieckiem sprawia, iż mają oni ogromny wpływ na rozwój i zachowanie swojej pociechy, w szczególności zwracając uwagę na budowanie w dziecku dobrej samooceny.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: