Regały
Należy je wysprzątać z rzeczy, które są w zasięgu ręki dziecka i mogą mu zagrażać lub ich gdy ich zniszczenie przyniosłoby stratę dla rodziców. Należy pamiętać o tym, żeby wysokie półki przymocować do ściany. Nasz mały odkrywca może potraktować je jak drabinę.

Stoły
Na ostre rogi stołu należy zakupić specjalne plastikowe nakładki. Trzeba też zadbać o stabilność stołu i krzeseł. Mimo, iż stół z obrusem wygląda pięknie, na czas kiedy nasze dziecko jest małe, należy zdjąć go ze stołu. Dziecko ma silną potrzebę poznawania dlatego ściągnięcie obrusu z wszystkim, co może zwrócić jego uwagę.

Okna
Można zastosować kluczyki bezpośrednio w oknach. Niestety, uniemożliwiają one uchylania okna. Mają więc zastosowanie tylko wtedy gdy okno jest zamknięte. Niedawno pojawiły się na rynku ciekawe propozycje blokad umożliwiające zabezpieczenie otwartych drzwi i okien. Bez kluczyka dziecko nie odbezpieczy blokady. Jest to bardzo ciekawa propozycja, niestety nie jest tania.

Balkon
Jeśli posiadamy balkon należy usunąć z niego wszystkie przedmioty na których dziecko mogłoby stanąć: krzesła, stoliki czy większe doniczki.

Schody
W domu należy zabezpieczyć przejścia na inne poziomy. Najlepiej schody zabezpieczyć specjalną bramką. Ważne – schody powinny być zabezpieczone na dole i na górze. Na rynku jest ich kilka rodzajów.

Kontakty
Powinny być one zabezpieczone specjalnymi zatyczkami. Pamiętać trzeba aby nie zostawiać mini kluczyków w zasięgu rączek dziecka. Po pierwsze podglądając rodziców będzie chciał tak jak oni otwierać kontakty, po drugie – kluczyki są małe i dziecko może je połknąć.

Szafki w kuchni
Powinno się je zabezpieczyć przed otwieraniem i wyjąć z nich wszystkie niebezpieczne rzeczy. Do takich przedmiotów, które należy przełożyć do wyższych półek są noże, widelce i nożyczki.

Czy Waszemu dziecku zdarzył się jakiś wypadek w domu? Jakie były jego okoliczności?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiechęć dziecka do szkoły – co robić?
Następny artykułJak dbać o bezpieczeństwo dzieci na drodze?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here