Czym zajmuje się kosmetolog

Studia na kierunku kosmetologia cieszą się coraz większą popularnością – nie bez przyczyny. Zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanych kosmetologów rośnie, ponieważ zwiększa się też świadomość tego, jak istotna jest pielęgnacja ciała i twarzy; coraz więcej osób decyduje się na zabiegi kosmetyczne dopasowane do ich potrzeb. Czym jednak dokładnie zajmuje się kosmetolog i czego można nauczyć się na studiach kosmetologicznych?

Co należy do zakresu obowiązków kosmetologa?

Zakres obowiązków może różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia (kosmetolodzy pracują nie tylko w gabinetach kosmetycznych, ale też w gabinetach medycyny estetycznej czy ośrodkach odnowy biologicznej). Co do zasady jednak kosmetolodzy zajmują się głównie zagadnieniami związanymi z pielęgnacją skóry, zmianami skórnymi, leczeniem powstających defektów i przeciwdziałaniem starzeniu się skóry. Kosmetolog może również zajmować się zmianami w obrębie paznokci czy struktury włosa.

Osoby pracujące w tym zawodzie diagnozują problemy klientów, doradzają najlepsze rozwiązania i wykonują zabiegi. Należy jednocześnie mieć świadomość, że kosmetolodzy mają kompetencje w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających czy z zakresu kosmetyki zachowawczej; zabiegi naruszające ciągłość skóry powinny być natomiast wykonywane przez lekarzy medycyny estetycznej.

Kosmetologów nie należy utożsamiać z kosmetyczkami (co jeszcze do niedawna zdarzało się dość często). Kosmetolog ma zazwyczaj znacznie szerszy zakres wiedzy niż kosmetyczka; aby wykonywać ten zawód, konieczne jest zdobycie tytułu co najmniej licencjata. W przypadku zawodu kosmetyczki wystarczy kurs zawodowy lub studium.

Czy warto studiować kosmetologię i czego można się na niej nauczyć?

Z racji tego, że zabiegi wykonywane przez kosmetologów cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wybór studiów przygotowujących do pracy w tym zawodzie wydaje się świetnym pomysłem. Student kosmetologii zdobywa zresztą wiedzę z wielu zagadnień – anatomii, biochemii, chemii kosmetycznej, farmakologii, a także fizykoterapii, dermatologii czy podstaw żywienia.

Istotne jest jednak, by student umiał wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Osoby, które wybiorą studia na kierunku kosmetologia na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk nauczą się m.in. planować i wykonywać zabiegi kosmetyczne, analizować skład kosmetyków i dobierać produkty odpowiednie dla klientów czy posługiwać się sprzętem przeznaczonym do wykonywania zabiegów. Tym samym absolwenci WSB Merito będą przygotowani do pracy nie tylko w gabinetach oferujących zabiegi z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej czy estetycznej, ale też w firmach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Dodatkowo absolwenci mogą otworzyć własny gabinet. O programie kierunku studiów i perspektywach zawodowych dla jego absolwentów można przeczytać na https://www.merito.pl/gdansk/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/kosmetologia.

Warto jednocześnie pamiętać, że aby pracować w zawodzie kosmetologa, ukończenie studiów jest niezbędne. Tym samym osoby rozważające karierę w branży kosmetologicznej powinny wziąć pod uwagę kontynuację nauki w szkole wyższej.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here