Edukacja Czym zajmuje się kosmetolog? Czy kosmetologia to dobry kierunek?

Czym zajmuje się kosmetolog? Czy kosmetologia to dobry kierunek?

-

Studia na kierunku kosmetologia cieszą się coraz większą popularnością – nie bez przyczyny. Zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanych kosmetologów rośnie, ponieważ zwiększa się też świadomość tego, jak istotna jest pielęgnacja ciała i twarzy; coraz więcej osób decyduje się na zabiegi kosmetyczne dopasowane do ich potrzeb. Czym jednak dokładnie zajmuje się kosmetolog i czego można nauczyć się na studiach kosmetologicznych?

Co należy do zakresu obowiązków kosmetologa?

Zakres obowiązków może różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia (kosmetolodzy pracują nie tylko w gabinetach kosmetycznych, ale też w gabinetach medycyny estetycznej czy ośrodkach odnowy biologicznej). Co do zasady jednak kosmetolodzy zajmują się głównie zagadnieniami związanymi z pielęgnacją skóry, zmianami skórnymi, leczeniem powstających defektów i przeciwdziałaniem starzeniu się skóry. Kosmetolog może również zajmować się zmianami w obrębie paznokci czy struktury włosa.

Osoby pracujące w tym zawodzie diagnozują problemy klientów, doradzają najlepsze rozwiązania i wykonują zabiegi. Należy jednocześnie mieć świadomość, że kosmetolodzy mają kompetencje w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających czy z zakresu kosmetyki zachowawczej; zabiegi naruszające ciągłość skóry powinny być natomiast wykonywane przez lekarzy medycyny estetycznej.

Kosmetologów nie należy utożsamiać z kosmetyczkami (co jeszcze do niedawna zdarzało się dość często). Kosmetolog ma zazwyczaj znacznie szerszy zakres wiedzy niż kosmetyczka; aby wykonywać ten zawód, konieczne jest zdobycie tytułu co najmniej licencjata. W przypadku zawodu kosmetyczki wystarczy kurs zawodowy lub studium.

Czy warto studiować kosmetologię i czego można się na niej nauczyć?

Z racji tego, że zabiegi wykonywane przez kosmetologów cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wybór studiów przygotowujących do pracy w tym zawodzie wydaje się świetnym pomysłem. Student kosmetologii zdobywa zresztą wiedzę z wielu zagadnień – anatomii, biochemii, chemii kosmetycznej, farmakologii, a także fizykoterapii, dermatologii czy podstaw żywienia.

Istotne jest jednak, by student umiał wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Osoby, które wybiorą studia na kierunku kosmetologia na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk nauczą się m.in. planować i wykonywać zabiegi kosmetyczne, analizować skład kosmetyków i dobierać produkty odpowiednie dla klientów czy posługiwać się sprzętem przeznaczonym do wykonywania zabiegów. Tym samym absolwenci WSB Merito będą przygotowani do pracy nie tylko w gabinetach oferujących zabiegi z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej czy estetycznej, ale też w firmach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Dodatkowo absolwenci mogą otworzyć własny gabinet. O programie kierunku studiów i perspektywach zawodowych dla jego absolwentów można przeczytać na https://www.merito.pl/gdansk/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/kosmetologia.

Warto jednocześnie pamiętać, że aby pracować w zawodzie kosmetologa, ukończenie studiów jest niezbędne. Tym samym osoby rozważające karierę w branży kosmetologicznej powinny wziąć pod uwagę kontynuację nauki w szkole wyższej.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Inwestycja w akcje polskie i zagraniczne – porównanie

Decydując się zakupić akcje mamy do wyboru wiele rynków, od regulowanego obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przez nieregulowany rynek NewConnect po giełdy zagraniczne. Coraz więcej biur maklerskich umożliwia nam dokonywanie transakcji nie tylko w kraju, lecz również za granicą. Pozostaje jednak pytanie , jaką inwestycję wybrać i jaka przynieść nam może większe zyski.

Jak żyć z wiecznym malkontentem?

Życie z malkontentem na pewno nie należy do najłatwiejszych. Jest to bowiem osoba, która jest wiecznie ze wszystkiego niezadowolona. W takim związku nie możemy więc liczyć na większe wsparcie. Jak zatem żyć z malkontentem?

Zobacz też

Zielony Śląsk – atrakcje

Województwo śląskie często bywa postrzegane przez pryzmat dymiących hut oraz kopalni. Wbrew pozorom jest to miejsce niezwykle atrakcyjne ze względu na walory przyrodniczo-krajobrazowe. Te wartości kryją się pod pojęciem „zielonego Śląska”. Na zainteresowanych czekają fragmenty Jury, parki krajobrazowe, rezerwaty, ogrody botaniczne czy piękne parki miejskie. Pozostaje tylko odkrywać te uroki…

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: